Posiłki w diecie trzustkowej

 4 minuty

Dieta stosowana w schorzeniach trzustki to dieta łatwostrawna, niskotłuszczowa z modyfikacjami konsystencji czy wielkości porcji, która na każdym etapie wymaga indywidualnego dostosowania do pacjenta.

Zapiekanka z cukinii
Składniki (na 2 porcje): 1 młoda cukinia (500 g), 2 ziemniaki (180 g), 1/2 selera korzeniowego (100 g), 1 średnie jajko, 50 g sera mozzarella light (7%) (w dalszych etapach diety można użyć zwykłej ok. 20%), 1/3 szklanki bułki tartej (25 g), 1/3 pęczka koperku, 1/5 szklanki oleju (20 g), przyprawy: majeranek; oregano, tymianek (unikamy pikantnych przypraw chili, papryka, pieprz)
Przygotowanie: Cukinie ze skórką zetrzyj na małych lub średnich oczkach i odciśnij z niej nadmiar wody. Ziemniaki zetrzyj tak samo jak cukinię i również odciśnij z wody. Koperek posiekaj drobno. Ser mozzarella zetrzyj na tarce. Do miski wsyp bułkę tartą oraz przyprawy: łyżkę majeranku, oregano i tymianku. Do miski z tartymi warzywami dołóż ser, bułkę tartą oraz przyprawy. Wbij jajko i wlej olej. Bardzo dokładnie wymieszaj całą masę cukiniową. Formę do pieczenia wysmaruj od środka odrobiną oleju i obsyp bułką tartą. Całą masę przełóż do naczynia i zakryj. Formę wstaw na środkową półkę do piekarnika nagrzanego do 200 st. C z opcją pieczenia góra/dół. Po 30 minutach pieczenia zmniejsz moc palnika do 180 st. C i piecz zapiekankę ostatnie 10 minut. Uważaj jednak na temperaturę. Zapiekanka nie powinna się rumienić.

Pulpeciki w sosie dyniowo-koperkowym
Składniki (na 3 porcje): 500 g mielonego mięsa (np. udźca z indyka lub cielęciny), 1 jajko, 4 łyżki bułki tartej, 1 łyżeczka suszonego oregano, 500 ml bulionu, 2 łyżki posiekanego koperku, 150 g dyni (masa po obraniu), 1/2 łyżeczki kurkumy, 1-2 łyżeczki mąki ziemniaczanej, 70 ml śmietanki 30% lub 18%, zamiennie – masła/oliwy (w I etapie żywienia w OZT należy pominąć śmietankę, pamiętając o ograniczeniach tłuszczu)
Przygotowanie: Mięso mielone włóż do miski, dodaj bułkę tartą i przyprawy. Wszystko dobrze wymieszaj, następnie uformuj niewielkie kulki, otocz je w mące i duś w niewielkiej ilości wody. W garnku zagotuj jarzynowy bulion. Włóż do niego pulpeciki. Przykryj i dodaj odrobinę oliwy (2 krople), zmniejsz ogień i gotuj ok. 5 minut. Dodaj startą na tarce dynię, kurkumę, delikatnie przemieszaj i gotuj przez kolejne 15 minut. Na koniec przesiej do wywaru mąkę ziemniaczaną, wymieszaj i zagotuj. Dodaj koperek i śmietankę. Podawaj z gotowaną marchewką krojoną na słupki oraz porcją białego ryżu paraboiled.

Bananowa jaglanka z malinami
Składniki (na 1-2 porcji): dojrzały banan 1 szt. (150 g), 1 łyżeczka miodu (15 g), 2 szklanki (400 ml) chudego mleka 0,5% (w dalszych etapach diety można użyć 2%), kasza jaglana 0,5 szklanki (90 g), maliny do dekoracji
Przygotowanie: Kaszę dokładnie przepłucz i przełóż do rondelka. Do kaszy dodaj mleko, przykryj i gotuj na małym ogniu ok. 30 minut, mieszając kilka razy i pilnując, by kasza nie przywarła do dna naczynia. Po tym czasie kaszę przełóż do misy blendera kielichowego, dodaj obranego banana. Miksuj, aż otrzymasz budyniową gładką konsystencję. Kaszę przelej do miseczek, dodaj maliny i polej miodem.

***

W zależności od etapu leczenia i potrzeb pacjenta danie może być podzielone na 2 porcje lub zjedzone w całości.

Zobacz też