Rozporządzenie ws. kwalifikacji farmaceutów do wykonywania szczepień15 lutego 2021

farmaceutka za pierwszym stolem

Jest rozporządzenie Ministra Zdrowia, które umożliwia wykonywanie szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 przez farmaceutów po ukończeniu szkolenia – poinformował serwis Rynekaptek.pl. Za zatwierdzenie programu kursu praktycznego odpowiada Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

źródło: Rynekaptek.pl / Legislacja.rcl.gov.pl

Minister Zdrowia skierował do publikacji projekt rozporządzenia w sprawie kwalifikacji osób przeprowadzających szczepienia ochronne przeciwko COVID-19. Rozporządzenie przewiduje możliwość wykonywania szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 przez farmaceutów po ukończeniu szkolenia składającego się z części teoretycznej i praktycznej, w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego lub w uczelni prowadzącej kształcenie na kierunku lekarskim lub pielęgniarskim. Za zatwierdzenie programu kursu praktycznego odpowiada Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

„Wprowadzenie możliwości szczepienia przeciwko COVID-19 przez farmaceutów spowoduje zwiększenie możliwości przeprowadzenia szczepień z zachowaniem zasad bezpieczeństwa pacjenta” – czytamy w uzasadnieniu.

Programy kształcenia nie przewidują nabycia umiejętności w zakresie wykonywania innych szczepień ochronnych. Kursy dla farmaceutów chętnych do przystąpienia do programu będą bezpłatne. Zgodnie z informacjami Naczelnej Izby Aptekarskiej chęć udziału w kursach wyraziło ponad 5 tys. farmaceutów.

Pełną treść rozporządzenia znajdą Państwo TUTAJ.