KIS: nie ma potrzeby przechowywania papierowych faktur12 stycznia 2021

Kobieta skanuje kod kreskowy leku lub suplementu

Bez względu na to, czy są to faktury dokumentujące zakup towarów do apteki, czy zakupy inne niż zakupy towarów do aptek, placówka nie musi przechowywać ich w formie papierowej – uznał w interpelacji indywidualnej dyrektor KIS.

źródło: Dzp.pl/blog / Rynekaptek.pl

Taką – jak donosi Rynekaptek.pl – interpretację na zapytanie spółki wydał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, o której poinformowała kancelaria DZP.

Spółka prowadząca w Polsce sieć aptek wystąpiła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o interpretację indywidualną w związku z chęcią wprowadzenia w ramach swojej działalności zmian w systemie przechowywania faktur, które pozwolą na ograniczenie kosztów w zakresie ich archiwizacji. Chodziło o dwa sposoby obrotu fakturami VAT, które są stosowane w jej aptekach.

Pierwszy z nich dotyczy faktur dokumentujących zakup towarów do apteki – każda apteka znajdująca się w sieci aptek, posiada system do ewidencji transakcji zakupu i sprzedaży aptek, tzn. KS-AOW. Wspomniany program jest zsynchronizowany z głównym systemem księgowym KS-FKW z którego na co dzień korzysta spółka. W tym systemie funkcjonują dwie formy faktur – papierowe, otrzymywane podczas dostaw towarów, oraz elektroniczny obraz faktury (EOF).

Drugi z opisanych systemów dotyczy faktur dokumentujących zakupy inne niż zakupów towarów do aptek. W tym przypadku funkcjonuje faktura papierowa – wysyłana przez kontrahentów – oraz jej skan zapisywany w systemie spółki.

W obydwu przypadkach spółka chciałaby po zapisaniu faktur w formie elektronicznej/EOF ich papierowe wersje niszczyć i utylizować. W jej ocenie archiwizowanie i przechowywanie faktur zakupu wyłącznie w formie elektronicznej, jest zgodne z przepisami ustawy VAT.

Dyrektor KIS podzielił to stanowisko, iż apteka nie musi przechowywać faktur w formie papierowej.

Więcej na ten temat przeczytają Państwo TUTAJ.