„Narodowa kwarantanna” od 28 grudnia do 17 stycznia17 grudnia 2020

farmaceutka w aptece w masce ochronnej

„Oprócz dotychczasowych obostrzeń zamykamy hotele, także na ruch służbowy” – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, dodając, że zamknięte będą również stoki, a także galerie handlowe oprócz sklepów spożywczych i drogerii. Dodatkowo w noc sylwestrową obowiązywać będzie zakaz przemieszczania się – informuje serwis Politykazdrowotna.com.

źródło: Politykazdrowotna.com

Minister wskazał, że mamy za sobą dwumiesięczną wyczerpującą walkę z drugą falą epidemii. Dodał, że apogeum osiągnęła w listopadzie, gdy poziom nowych zachorowań dziennie osiągał ok. 20 tys. przypadków. Jak podkreślił, niewykluczone jest, że przed nami jest trzecia fala zachorowań i jeszcze trudniejsze dni i tygodnie, bo w najbliższym czasie nie ochronią nas jeszcze szczepienia. „Efekt populacyjny szczepienia w styczniu i lutym jeszcze się nie pojawi” – zastrzegał szef resortu. „Apeluję o odpowiedzialność za siebie i bliskich, o przestrzeganie norm i zasad, które wprowadzamy” – mówił przyznając, że same apele to za mało, co pokazuje przykład działań wprowadzanych przez naszych sąsiadów, np. Niemcy, Czechy, Słowację.

„Od 28 grudnia do 17 stycznia oprócz dotychczasowych obostrzeń zamykamy hotele, także na ruch służbowy. Wyjątki będą ograniczone do minimum. W Sylwestra chcemy wprowadzić zakaz i ograniczenia w przemieszczaniu się. Będzie to obowiązywało od godz. 19:00 31 grudnia do godz. 6 rano 1 stycznia” – wyjaśnił minister Niedzielski. Przypomniał, że nadal obowiązuje zakaz przebywania w domu powyżej 5 osób oprócz domowników. Podkreślił, że celem tego zakazu przemieszczania w noc sylwestrową jest ograniczenie gromadzenia się na Sylwestra. Dodał, że w ramach tego zakazu możliwe będą tylko wyjścia – podobnie jak na wiosnę – w uzasadnionych, niezbędnych sprawach jak wyjście do pracy, apteki.

Ponadto w ramach „kwarantanny narodowej” wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski transportem zorganizowanym będą przechodziły 10-dniową kwarantannę.

Minister pytany o okres ferii, doprecyzował również, że w będzie wówczas utrzymany zakaz samodzielnego przemieszczania się dzieci do 16. roku życia w godz. 8-16.

Dokładny opis zakazów w czasie „kwarantanny narodowej” znajdą Państwo TUTAJ.