Cała Polska w czerwonej strefie, wchodzą nowe obostrzenia23 października 2020

Od soboty 24.10 br. cała Polska staje się strefą czerwoną. W tryb nauki zdalnej przechodzą uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, zamknięte zostaną restauracje i bary, a jedzenie mogą sprzedawać tylko na wynos. Obowiązuje zakaz wszelkiego rodzaju aktywności powyżej osób pięciu w jednej grupie, zakaz przemieszczania się dzieci i młodzieży do 16. r.ż. w godz. 8-16 bez dorosłego opiekuna.

źródło: Politykazdrowotna.com

Jak donosi serwis Politykazdrowotna.com, premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji podkreślił, że dziś nastąpił kolejny przyrost liczby zakażonych, która przekroczyła 13 tys., a również liczba zgonów jest wysoka, więc podejmowane działania muszą być zdecydowane. Wyjaśnił, że w Polsce liczba zajętych łóżek przekroczyła 10 tys. a dostępnych jest 18 tys., „czyli bufor jest, ale musimy zahamować tempo przyrostu”. Podkreślił, że wprowadzone teraz nowe obostrzenia będą miały skutek za 10-14 dni. „W przypadku, gdyby obostrzenia nie działały, będziemy musieli zamknąć kolejne dziedziny życia. Najważniejsze jest zdrowie, życie i stabilność systemu zdrowotnego” – zaznaczył.

Nowe obostrzenia:

  • cała Polska od jutra staje się strefą czerwoną
  • szkoły podstawowe od kl. IV do VIII przechodzą na tryb zdalny
  • zamknięte zostaną restauracje i bary, a jedzenie mogą sprzedawać tylko na wynos (na razie na 2 tygodnie, ale z możliwością przedłużenia)
  • obowiązuje zakaz wszelkiego rodzaju aktywności powyżej osób pięciu w jednej grupie (czyli zebrań, spotkań; wyjątki to Ci, którzy mieszkają razem i Ci, którzy spotykają się z powodów zawodowych)
  • zakaz przemieszczania się dzieci i młodzieży do 16. r.ż. w godz. 8-16 bez dorosłego opiekuna
  • apel do seniorów o pozostanie w domach
  • zamknięte sanatoria

Premier zastrzegł jednocześnie, że gdyby wprowadzane obecnie obostrzenia nie zadziałały, jeśli będzie konieczny głęboki lockdown, trzeba będzie się na ten krok zdecydować.