UK: farmaceuci chcą móc dokonywać zmian na recepcie5 czerwca 2020

farmaceuci w aptece

Brytyjskie Royal Pharmaceutical Society zaproponowało rozwiązanie, by farmaceuci mogli wprowadzać zmiany w receptach i w ten sposób minimalizować niepotrzebne opóźnienia w przyjmowaniu leków przez pacjentów – donosi Rynekaptek.pl, powołując się na publikację serwisu Pharmacymagazine.co.uk.

źródło: Pharmacymagazine.co.uk / Rynekaptek.pl

Jak donosi serwis portal Pharmacymagazine.co.uk, Royal Pharmaceutical Society zaproponowało rozwiązanie, by farmaceuci mogli wprowadzać zmiany w receptach i w ten sposób minimalizować niepotrzebne opóźnienia w przyjmowaniu leków przez pacjentów. W przypadku niedostępności leku proponowane zmiany umożliwiłyby farmaceutom dokonanie zmian mocy i postaci preparatu lub dostarczenie równoważnej wersji generycznej bez konieczności każdorazowego kontaktu z lekarzem.

„Poprawi to dostęp pacjentów do leczenia i zmniejszy obciążenie lekarzy. Jest to już powszechną praktyką w Szkocji” – podkreśla Towarzystwo.

Farmaceuci przypominają, że w ubiegłym roku wprowadzono praktykę, która umożliwia farmaceutom wydawanie leku o równoważnej mocy lub ilości w przypadku produktów deficytowych. Listę takich „zamienników” przygotowuje ministerstwo zdrowia.