30 maja br. zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni otwartej27 maja 2020

laborant trzema probke

„Od najbliższej soboty noszenie maseczek w przestrzeni publicznej nie będzie już obowiązkowe. W sklepie, kościele maseczki będą wciąż obowiązkowe” – wyjaśnił Premier Mateusz Morawiecki, informując o kolejnym etapie „odmrażania” zakazów i obostrzeń podczas konferencji prasowej.

źródło: Politykazdrowotna.com

Jak donosi serwis Politykazdrowotna.com. od soboty 30 maja br. zniesiony zostaje obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej, jeżeli zachowany jest dystans społeczny. W sklepach i gastronomii zniesione zostają limity liczby klientów. Dozwolone będą też zgromadzenia publiczne na powietrzu do 150 osób przy obowiązku noszenia maseczek i zachowaniu dystansu 2 m. Z kolei od 6 czerwca br. otwarte zostaną kina, teatry, baseny, kluby fitness, a także można będzie zorganizować wesele do 150 osób. Premier zapowiedział, że trwają też prace nad protokołem, który umożliwiłby jakąś obecność kibiców na meczach piłkarskich.

„Zachowajmy ostrożność, bo to nie jest jeszcze koniec walki z koronawirusem” – przestrzegał szef rządu i prosił o utrzymanie dyscypliny w stosowaniu zasad izolacji społecznej. Jednocześnie stwierdził, że czerwiec i lipiec to powrót do normalności gospodarczej.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski wyjaśniał, że kolejne zniesienie ograniczeń jest możliwe dzięki temu, że ogromna większość Polski ma tendencję spadkową w przebiegu epidemii oraz ograniczona jest transmisji pozioma wirusa. „W tej chwili, poza nielicznymi wyjątkami, liczba chorych maleje, zmniejszamy też liczbę zgonów” – mówił. „Do zniesienia obostrzeń skłania nas też stan przygotowania szpitali. Dziś 80 proc. łóżek i 90 proc. respiratorów jest wolne, czekające na ewentualnych chorych” – dodał.