Tajlandia: obiecujące wyniki leczenia koronawirusa lekami na HIV i grypę8 lutego 2020

laborant z probowkami

Lekarze w Tajlandii informują o obiecujących wynikach leczenia koronawirusa lekami na HIV i grypę – informuje Rynekzdrowia.pl, cytowany przez Onet.pl. U 70-letniej pacjentki zaobserwowano znaczną poprawę w 48 godzin po podaniu leków – oświadczył tajlandzki Minister Zdrowia publicznego Anutin Charnvirakul.

źródło: Rynekzdrowia.pl / Onet.pl

Chinka, która przybyła do Tajlandii z miasta Wuhan, gdzie wybuchła epidemia koronawirusa, trafiła do szpitala z zapaleniem płuc. Jej stan był ciężki i przez 10 kolejnych dni badania na obecność wirusa dawały wynik pozytywny.

W szpitalu Rajavithi w Bangkoku pacjentce podano zestaw leków przeciwwirusowych, w tym używane w terapii HIV leki lopinawir i rytonawir oraz stosowany w leczeniu i profilaktyce grypy oseltanmiwir. Po 48 godzinach jej stan znacznie się poprawił, a test na obecność koronawirusa w jej organizmie dał wynik negatywny – podała agencja Reutera, cytując specjalistę ds. chorób płuc Kriangsaka Atipornwanicha.

O sprawie informuje również tajlandzki dziennik „Bangkok Post”, według którego pacjentka ma 71 lat. Minister Anutin przekazał informację o obiecujących wynikach leczenia na konferencji prasowej w niedzielę – napisano na stronie internetowej służb prasowych tajlandzkiego rządu.

Chińscy lekarze zaczęli już wcześniej podawać pacjentom z koronawirusem leki przeciw HIV i grypie, ale wydaje się, że ich połączenie poprawia skuteczność leczenia – ocenili tajlandzcy lekarze. Podobny zestaw leków podano również dwóm innym pacjentom; u jednego pojawiła się reakcja alergiczna, ale stan drugiego się poprawił – powiedział jeden z lekarzy, cytowany przez Reutera.