Jak miesiączka wpływa na florę bakteryjną pochwy?

 4 minuty

bol w podbrzuszu u kobiety

Nawet tak naturalna dla kobiety sytuacja jak miesiączka stanowi zagrożenie dla intymnej flory bakteryjnej. Jak zadbać o równowagę w ekosystemie pochwy i zabezpieczyć jej środowisko przed infekcją?

Podobnie jak na całej powierzchni ciała człowieka także w pochwie występują bakterie. Tworzą one jej fizjologiczną florę, na którą składają się różne rodzaje drobnoustrojów, w tym grzyby drożdżopodobne z rodzaju Candida. Zdecydowaną większość, bo ok. 95% mikroflory pochwy, stanowią pałeczki kwasu mlekowego, przede wszystkim są to: Lactobacillus gasseri, Lactobacillus rhamnosus. Odgrywają one bardzo ważną rolę. Dzięki produkcji kwasu mlekowego utrzymują kwaśne pH pochwy (w granicach 3,5-4,2), dzięki czemu zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów chorobotwórczych i infekcji. Ponadto pałeczki kwasu mlekowego chronią błonę śluzową pochwy także poprzez wytwarzanie substancji tworzących niekorzystne środowisko do namnażania się bakterii (takich jak inhibitory proteaz, laktocydyna oraz nadtlenek wodoru). Tak więc flora bakteryjna pochwy stanowi bardzo wrażliwy ekosystem, na którego równowagę wpływ mają bakterie, produkty ich przemiany materii, poziom estrogenu oraz wartość pH w pochwie, a zachwianie tej równowagi może prowadzić do podrażnień lub infekcji.

Jednym z czynników predysponujących do powstania zaburzeń flory bakteryjnej pochwy jest miesiączka. Zatem nawet tak naturalna dla kobiety sytuacja jak miesiączka stanowi zagrożenie dla intymnej flory bakteryjnej. Dzieje się tak dlatego, że krew ma odczyn zasadowy, a podczas menstruacji pH pochwy zmienia się na mniej korzystne. Ponadto krew wypłukuje część pałeczek kwasu mlekowego.

Mikroflora pochwy podczas okresu

Tak więc w trakcie miesiączki dochodzi do niekorzystnych zmian w zakresie mikroflory pochwy. Dopóki pałeczki kwasu mlekowego występują w znacznej przewadze i spełniają swoją rolę, skutecznie chronią organizm kobiety przez infekcjami. Niestety, gdy równowaga ekosystemu pochwy zostaje zaburzona, sprzyja to powstaniu infekcji.

Jak odbudować florę bakteryjną pochwy

Na szczęście osłabioną florę bakteryjną można odbudować w stosunkowo krótkim czasie, ale proces ten trzeba zainicjować przez dostarczenie do organizmu dobroczynnych bakterii kwasu mlekowego.

Globulki dopochwowe

Jedną z najprostszych metod jej odtworzenia jest aplikowanie globulek dopochwowych o odpowiednio dobranym składzie, które korzystnie zmieniają pH okolic intymnych, chronią okolice intymne, ponieważ przywracają prawidłową florę bakteryjną oraz hamują namnażanie patogennych bakterii i drożdżaków. Zaleca się, by stosować globulki dopochwowe 1 raz dziennie przez 4-6 dni, a stosowanie preparatu należy rozpocząć bezpośrednio po miesiączce. Ponadto pałeczki kwasu mlekowego można uzupełniać w postaci preparatów doustnych. Przy czym pałeczki kwasu mlekowego zawarte w globulkach dopochwowych sprawdzają się lepiej, bo działają lokalnie i posiadają silne właściwości adhezyjne do nabłonka pochwy, które umożliwiają im kolonizację i przeżywalność w pochwie.

Już od momentu aplikacji pałeczki kwasu mlekowego zmieniają środowisko pochwy na kwaśne podczas fermentacji glikogenu zawartego w komórkach nabłonka pochwy.

Probiotyki dopochwowe

Niskie pH, jak już wspomniano, chroni drogi rodne przed namnażaniem się patogenów i rozwojem zakażeń. Stosowanie probiotyków jest wskazane zwłaszcza po kuracji antybiotykowej, by odbudować zdziesiątkowaną florę fizjologiczną, ale także po częstych kąpielach w basenach, o czym często zapominamy. Profilaktycznie po miesiączce zaleca się aplikację 1 kapsułki na dobę, tuż przed snem, przez 4-6 dni, dopochwowo niezwłocznie po miesiączce.