E-recepty obowiązkowe od 8 stycznia 2020 r.30 grudnia 2019

Internetowa recepta

Lekarze od 8 stycznia mają obowiązek wystawiania elektronicznych recept – przypomina Rynekaptek.pl. Wystarczy czterocyfrowy kod SMS, mail lub wydruk informacyjny. Papierowe recepty wydawane będą tylko w określonych przypadkach.

źródło: Rynekaptek.pl

Zgodnie z procedurą wystawiania recept elektronicznych pacjent będzie mógł otrzymać czterocyfrowy kod SMS-em, który przedstawi w aptece wraz z numerem pesel. Będzie mógł także poprosić lekarza o przesłanie e-recepty mailem. Otrzyma wtedy informację wraz załącznikiem w PDF, a w nim kod kreskowy, który okaże farmaceucie. Aby skorzystać z tych dwóch powyższych możliwości, musi wcześniej aktywować Internetowe Konto Pacjenta (IKP) na stronie www.pacjent.gov.pl. W tym celu w zakładce „Moje konto” wystarczy, że poda numer telefonu i (opcjonalnie) adres poczty elektronicznej. Tutaj znajdzie informacje np. o dawkowaniu leków i o liście przyjmowanych preparatów.

Dla pacjentów, którzy nie aktywują swojego internetowego konta, istnieje trzecia opcja e-recepty – wydruk informacyjny. Lekarz jest zobowiązany wydać go na każde żądanie pacjenta. Nie jest potrzebny na nim ani podpis lekarza, ani pieczątka. Wystarczy, że aptekarz sczyta dane z wydruku. Pacjent w tym wypadku udostępni farmaceucie kod kreskowy na ekranie telefonu lub poda 44-cyfrowy klucz dostępu z pliku PDF albo czterocyfrowy kod dostępy z tegoż pliku i PESEL.

Tradycyjna papierowa wersja wydawana będzie przez lekarza tylko w określonych przypadkach:

  • w ramach tzw. importu docelowego;
  • recept dla osób o nieustalonej tożsamości;
  • recept transgranicznych (do końca 2020 r.);
  • recept pro auctore i pro familiae (decyzja o wyborze postaci recepty – papierowej lub elektronicznej – należeć będzie do osoby wystawiającej);
  • braku dostępu do systemu e-zdrowie, co może mieć związek m.in. z awarią systemu lub systemu gabinetowego czy z brakiem dostępu do Internetu.