W Poznaniu powstaje unikatowa platforma cyfrowa z nagraniami operacji laryngologicznych22 listopada 2019

chirurdzy podczas operacji

Uczelnie z Poznania, Barcelony i Essen tworzą wraz z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS) unikatową platformę cyfrową, gromadzącą nagrania operacji laryngologicznych – informuje serwis Naukawpolsce.pap.pl. Według twórców przedsięwzięcia nie ma ono odpowiednika w Europie i na świecie.

źródło: Naukawpolsce.pap.pl

Prof. Witold Szyfter z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przyznaje, że poznański ośrodek ma, wraz z PCSS, bogate doświadczenia w przekazach i rejestracji operacji laryngologicznych. W przyszłym tygodniu będzie współgospodarzem piątej edycji transmisji chirurgii laryngologicznej w Intrenecie z udziałem 12 europejskich klinik.

„Uruchomienie platformy cyfrowej to projekt naukowy, europejski grant, do którego aplikowaliśmy z wykorzystaniem doświadczeń z chirurgii live. W grancie uczestniczą trzy uniwersytety: Poznań, Barcelona i Essen oraz PCSS” – tłumaczy prof. Szyfter, dodając, że w przygotowywanym serwisie zainteresowani znajdą opracowane operacje laryngologiczne.

„To będzie ok. 100 operacji. Filmy będą zaopatrzone w pełny komentarz w języku angielskim z wytłumaczeniem ciekawych etapów tej operacji. Będzie to oczywiście posegregowane – kto się interesuje nowotworami krtani, zaburzeniami głosu, porażeniami fałdów głosowych będzie miał mógł otworzyć odpowiedni rozdział z nagraniami” – wyjaśnia prof. Szyfter.

Dostęp do treści zawartych w serwisie będzie nieodpłatny. Prof. Szyfter podkreślił, że może to być nieoceniona pomoc dla studentów medycyny, rezydentów w zakresie otolaryngologii i dla laryngologów.