Palenie to nie tylko rak płuca21 listopada 2019

Każdy wypalony papieros kosztuje 11 minut naszego życia, dlatego palacze żyją średnio 10-15 lat krócej. Palenie jest przyczyną nie tylko raka płuca – powoduje także szereg innych chorób oraz osłabia system odpornościowy organizmu. 21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia.

źródło: na podstawie informacji prasowej Forumrakapluca.pl

Palenie wyrobów tytoniowych to główna przyczyna raka płuca, nerek, pęcherza moczowego oraz wielu nowotworów głowy i szyi, ale także ważny czynnik ryzyka dla innych nowotworów, np. raka żołądka czy raka szyjki macicy. Jeden papieros to ok. 7 tys. substancji chemicznych, w tym aż ponad 70 jest silnie rakotwórczych. Według badań ponad 14 mln Polaków narażonych jest na bierne wdychanie dymu tytoniowego, z czego ok. 2 000 osób umiera, chociaż same nigdy nie paliły.

Warto pamiętać, że rzucanie palenia opłaca się w każdym momencie. „Jak donosi prestiżowe czasopismo „The New England Journal of Medicine”, osoby, które zrobiły to w wieku od 25 do 34 lat, od 35 do 44 lat lub od 45 do 54 lat, uzyskały odpowiednio 10, 9 i 6 „dodatkowych” lat życia w porównaniu do tych, które dalej sięgały po papierosy” – mówi prof. dr hab. n. med. Dariusz Kowalski, Prezes Polskiej Grupy Raka Płuca.

Układ immunologiczny potrzebuje pół roku, aby się zregenerować po zerwaniu z nałogiem. Po roku od odstawienia palenia ryzyko zawału serca u palaczy spada o połowę. Ryzyko zachorowania na raka płuca zmniejsza się stopniowo i po kilkunastu latach jest tylko nieznacznie większe niż u osób, które nigdy nie paliły.