Kanadyjscy farmaceuci chcą móc przepisywać leki na drobne schorzenia27 listopada 2019

aptekarze przed polka z lekami

Już teraz mogą przedłużyć receptę czy zaszczepić przeciwko grypie. Na tym jednak nie koniec – kanadyjscy farmaceuci domagają rozszerzenia swoich uprawnień – informuje Reynekaptek.pl, cytując doniesienia polonijnego serwisu informacyjnego Goniec.net.

źródło: Goniec.net / Rynekaptek.pl

Farmaceuci z całej Kanady domagają się większych uprawnień. Ich zdaniem, pozwoliłoby to na częściowe odciążenie systemu opieki medycznej, skróciło kolejki do lekarzy czy na ostrym dyżurze. Pharmacists Advisory Board for Ontario ma przygotować zestaw rekomendacji dla rządu prowincji i zawrzeć wśród nich listę dodatkowych usług, które mogliby świadczyć farmaceuci. Przewiduje się, że dodatkowe uprawnienia, np. przepisywanie leków na drobne schorzenia, mogłyby być im przyznane już w pierwszej połowie przyszłego roku.

W skali kraju uprawnienia farmaceutów są różne w zależności od prowincji. W Nowej Szkocji aptekarze mogą wystawić receptę na lek na przeziębienie, w Kolumbii Brytyjskiej robią wymazy z gardła i wykonują testy na obecność paciorkowca. Z kolei w Saskatchewan przepisują tabletki antykoncepcyjne i leki na zapalenie pęcherza, zaś w Albercie – antybiotyki.