Coraz młodsze osoby chorują na raka jelita grubego25 listopada 2019

pacjent i lekarz w gabinecie

Rak jelita grubego coraz częściej diagnozowany jest u młodych osób – ostrzegają specjaliści. Najnowsze badania wskazują, że częstość tego nowotworu wzrasta w ostatnich latach w grupie ludzi w wieku 20-49 lat – informuje Rynekaptek.pl, cytując doniesienia internetowego wydania tygodnika „Wprost”.

źródło: Wprost.pl / Rynekaptek.pl

Dotychczas ten rodzaj nowotworu diagnozowano zdecydowanie częściej u osób po 50. r.ż. – podaje portal Wprost.pl. Ostatnio jednak ta tendencja zmieniła się i wzrasta odsetek chorych młodszych. Lekarze zwracają uwagę, że rak jelita grubego jest trzecim najczęstszym nowotworem na świecie. Czynnikami ryzyka tego nowotworu są: zła dieta, otyłość, palenie tytoniu, cukrzyca, nieswoiste zapalenia jelit oraz czynniki genetyczne.

Specjaliści przyznają, że w ostatnich latach w dziedzinie profilaktyki i leczenia tego nowotworu dokonał się istotny postęp: programy kolonoskopowe pozwalają na profilaktykę guzów oraz wczesne wykrycie nowotworu, a doświadczenie w dziedzinie chirurgii oraz postępy w opracowywaniu nowych linii chemioterapii i terapii biologicznych sprawiają, że pacjenci mają szanse na dłuższe przeżycie.