CSIOZ: asystent lekarza wystawi e-receptę1 października 2019

pielegniarka telefonuje

Jak podaje Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, od 30 września br., w ramach systemu Rejestr Asystentów Medycznych, dostępna jest nowa funkcjonalność, która umożliwia lekarzom i lekarzom dentystom upoważnienie asystentów medycznych do wystawiania w ich imieniu, poza e-ZLA, także e-recepty i e-skierowania – informuje Rynekaptek.pl.

źródło: Csioz.gov.pl / Rynekaptek.pl

CSIOZ przypomina, że w 2018 r. w ramach Rejestru Asystentów Medycznych zostało wdrożone rozwiązanie, zgodnie z którym lekarz, lekarz dentysta i felczer może tworzyć upoważnienia dla asystentów medycznych do wystawiania w ich imieniu zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy (e-ZLA). Rozwiązanie to zostało wprowadzone celem usprawnienia pracy lekarzy, lekarzy dentystów oraz felczerów spotykając się jednocześnie z zainteresowaniem środowiska medycznego.

Dlatego też – jak wyjaśnia urząd – zostały podjęte działania mające na celu rozszerzenie zakresu upoważnień w RAM.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia, z dniem 30 września br. możliwe będzie wystawianie w RAM, przez lekarzy i lekarzy dentystów, upoważnień dla asystentów medycznych również w zakresie e-recept i e-skierowań.