Sejm zajmie się nowelizacją art. 86a w lipcu24 czerwca 2019

farmaceutka i farmaceuta

W lipcu do Sejmu ma trafić projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego, który znosi sankcje karne za sprzedaż leków do placówki oświatowej, przedszkola czy domu pomocy społecznej – informuje serwis Rynekaptek.pl, powołując się na dziennik „Rzeczpospolita”.

źródło: Rp.pl / Rynekaptek.pl

Jak donosi „Rzeczpospolita”, lada dzień do wykazu prac legislacyjnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wpisany ma zostać projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego, który nowelizuje art. 86a. Obowiązujący od 6 czerwca br. przepis tzw. ustawy antywywozowej, która miała uszczelnić kanały nielegalnego wywozu leków, wywołał spore zamieszanie. Przewiduje bowiem, że apteka ogólnodostępna może zbyć produkty lecznicze jedynie w celu bezpośredniego zaopatrywania ludności, w tym nieodpłatnie pacjentowi, wyłącznie na potrzeby jego leczenia, oraz w celu zaopatrzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, czyli np. szpitala czy przychodni.

Środowisko aptekarskie, jak też Rzecznik Praw Pacjenta i Rzecznik Praw Obywatelskich apelowały do resortu zdrowia o zmianę art. 86a Prawa farmaceutycznego, który ogranicza dostępność do części leków w przypadku takich podmiotów jak domy pomocy społecznej, domy dziecka i inne jednostki organizacyjne pomocy społecznej.

Więcej na ten temat przeczytają Państwo TUTAJ.