Dieta dla osób z dolegliwościami ze strony wątroby20 czerwca 2019

Choroby wątroby stanowią istotny problem kliniczny i obejmują szereg jednostek chorobowych, z których najczęściej występuje niealkoholowa choroba stłuszczeniowa wątroby, ostre i przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby, marskość wątroby oraz toksyczne, najczęściej polekowe uszkodzenie wątroby. W przypadku powyższych dolegliwości niezwykle istotne znaczenie ma ścisłe przestrzeganie odpowiednich zaleceń dietetycznych.

autorka: dr Joanna Bajerska
adiunkt w zakładzie dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, specjalista dietetyk z zakresu żywienia człowieka

Wątroba jest głównym miejscem przemian makroskładników dostarczanych wraz z dietą, hormonów, leków i toksyn. Ponadto narząd ten spełnia wiele istotnych funkcji wydzielniczych polegających m.in na wydzielaniu niezbędnej do trawienia tłuszczu żółci oraz syntezie białek osocza krwi. Istotną rolą wątroby jest również magazynowanie niektórych substancji, w tym głównie glikogenu, żelaza, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Upośledzenie funkcji wątroby prowadzi do jej niewydolności, zakłócając prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

Wirusowe zapalenie wątroby jest ostrą chorobą zakaźną charakteryzującą się pierwotnym uszkodzeniem wątroby wywołanym przez wirusy wykazujące powinowactwo do komórek wątrobowych. Po wniknięciu do komórek wątroby wirusy ulegają namnożeniu, a następnie na drodze bezpośredniego mechanizmu cytopatycznego lub wtórnej odpowiedzi immunologicznej dochodzi do uszkodzenia i martwicy hepatocytów. Ostre wirusowe zapalenie wątroby w Polsce najczęściej wywołane jest przez wirusy HBV, HCV i HAV. Podstawą terapii jest odpowiednia dieta oszczędzająca chory narząd. W okresie narastania objawów obserwuje się pogorszoną tolerancję tłuszczu, stąd też zaleca się dietę lekkostrawną z ograniczeniem podaży tego makroskładnika. W jadłospisie chorego powinny znaleźć się dania przygotowane na bazie ryżu, mąki, drobnych kasz, gotowanych warzyw (z wykluczeniem warzyw strączkowych i kapustnych, cebuli, czosnku), owoców podawanych w formie gotowanej, np. w postaci kompotów, przecierów, kisieli, galaretek (z wykluczeniem owoców pestkowych, gruszek). W jadłospisie uwzględniamy niskotłuszczowe przetwory mleczne, gotowany drób i chude ryby. Zaleca się również odpoczynek fizyczny (kilkugodzinny odpoczynek w pozycji leżącej sprzyja lepszemu ukrwieniu wątroby) oraz odpoczynek psychiczny.

W okresie poprawy wskazane są krótkie spacery na świeżym powietrzu, stopniowo wydłużane. W dietoterapii wirusowego zapalenia wątroby obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu. W okresie rekonwalescencji zwiększa się w diecie ilość białka, zachowując zasady diety lekkostrawnej i niskotłuszczowej.

Gdy z różnych przyczyn wszystkie stany patologiczne wątroby utrzymują się przez co najmniej 6 miesięcy, ostre zapalenie przechodzi w stan przewlekły, przybierając postać przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby.

Leczenie żywieniowe chorych z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby powinno być spersonalizowane i uzależniane od czasu trwania choroby, stopnia jej zaawansowania, istniejących powikłań, stanu klinicznego chorego. Zalecenia dietetyczne w przewlekłym wirusowym zapaleniu wątroby, w okresie wyrównania uwzględniają stosowanie diety lekkostrawnej, niskotłuszczowej, dostarczającej wszystkich niezbędnych składników pokarmowych potrzebnych do wyrównania niedoborów, powstałych w czasie trwania choroby oraz składników diety służących regeneracji hepatocytów. W tym względzie zaleca się zwiększoną podaż białka – składnik ten stymuluje proces regeneracji komórek wątrobowych, zmniejsza nacieczenia tłuszczowe miąższu wątroby, sprzyja uzupełnianiu białek tkankowych i syntezie albumin osocza. Komponując dietę, należy uwzględnić następujące źródła białka: mleko, twaróg, jogurt, kefir, kurczak, indyk, królik, dorsz, sandacz, tuńczyk, mintaj, chude wędliny, białka jaja lub ewentualnie całe jaja w zależności od współistniejących stanów chorobowych (żółtka są przeciwwskazane w chorobach wątroby przebiegających z zastojem żółci). Ze względu na znaczną zawartość aminokwasów aromatycznych (fenyloalanina, tryptofan, tyrozyna) nasilających encefalopatię wątrobową należy ograniczyć spożycie wołowiny, cielęciny, wieprzowiny. Zaleca się spożywanie niewielkich objętościowo posiłków, podawanych 5-6 razy dziennie. Z diety wyklucza się ostre przyprawy, grzyby, potrawy tłuste, smażone, marynowane, ciasta z dużą zawartością cukru i tłuszczu.