Antypody: farmaceuci zaszczepią dzieci i młodzież27 czerwca 2019

Zbliżająca się na półkuli południowej zima sprawia, że decydenci zajmujący się zdrowiem podejmują kolejne inicjatywy na rzecz poprawy profilaktyki chorób zakaźnych. Władze Tasmanii zdecydowały, że rozszerzą kompetencje farmaceutów i umożliwią im szczepienie również młodszych pacjentów po 10. r.ż. Wcześniej podobne rozwiązania przyjął rząd Australii – donosi portal AJP, który cytuje serwis Politykazdrowotna.com.

źródło: Politykazdrowotna.com

Rozszerzenie kompetencji farmaceutów, którzy dotychczas mogli wykonywać szczepienia pacjentom dorosłym, to jeden z elementów przygotowań do nadchodzącego na Antypodach sezonu grypowego. Zdaniem Michaela Fergusona, tasmańskiego Ministra Zdrowia, przyjęte rozwiązanie ma na celu wzmocnienie gotowości personelu medycznego do pomocy pacjentom szukającym ochrony w postaci szczepienia. Wcześniej podobne rozwiązania przyjął także rząd Australii.

W najnowszych zaleceniach rząd Tasmanii zdecydował także o grupie pacjentów, którzy objęci zostaną programem bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. W grupie tej znajdą się m.in. seniorzy 65+, kobiety w ciąży, dzieci od 6. miesiąca życia do 5. r.ż., wszystkie osoby w wieku 6 miesięcy i więcej chore na choroby przewlekłe płuc, serca, cukrzycę czy też zmagające się z upośledzoną odpornością, a także rdzenna ludność tych obszarów.