Czy wiesz, jak skutecznie pozbyć się łupieżu?

 5 minut

konsultacja medyczna:
lek. med. Tomasz Kobosz
Redaktor Prowadzący magazyn „Służba Zdrowia”

Grzyby-winowajcy
Nie należy bagatelizować tego problemu. Często przykre zewnętrzne objawy w istotny sposób wpływają na życie prywatne i zawodowe. Osoby mające łupież wstydzą się, stresują, chowają głowę pod czapką… i błędne koło się zamyka. Obumieranie i łuszczenie się naskórka jest naturalnym procesem, który wspiera jej odnowę. Jednak nadmierne złuszczanie się skóry może mieć inne podłoże. Najczęściej winne są grzyby, drożdżaki z grupy Malassezia. Występują one naturalnie na ludzkiej skórze. Problem pojawia się wtedy, gdy zaczynają się intensywnie namnażać. Gdy więc na skórze głowy zaczyna „panoszyć się” Malassezia globosa, rogowacenie naskórka staje się nieprawidłowe. Tak właśnie powstaje łupież. Ponadto nadmierne rogowacenie naskórka, substancje produkowane przez grzyby oraz sama ich obecność mogą powodować dodatkowo rozwój stanu zapalnego i silne uczucie swędzenia.

Dwie postacie łupieżu

1. Łupież zwykły (tzw. suchy)
Obejmuje na ogół owłosioną skórę głowy. W wyniku nadmiernego rogowacenia naskórka drobne srebrzysto-popielate łuski oddzielają się od skóry, pozostają we włosach i opadają na ramiona.

2. Łupież tłusty
Towarzyszy nadmiernemu przetłuszczaniu skóry. Często jest następstwem łupieżu zwykłego. Charakteryzuje się występowaniem na skórze głowy tłustych łusek tworzących  kilkumilimetrową warstwę żółtych nawarstwień. Włosy przetłuszczają się, stają się cienkie i nadmiernie wypadają. Na skórze głowy pojawiają się podrażnienia, którym towarzyszy silny świąd. Nasilenie objawów jest zależne od pory roku – zimą następuje pogorszenie.

Co pogarsza sprawę?
Istnieje lista czynników, które mogą dodatkowo prowokować powstawanie łupieżu i zaostrzać jego przebieg. Można je podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne:

Czynniki wewnętrzne:

  • nieprawidłowa gospodarka hormonalna,
  • niedobory cynku i witamin z grupy B,
  • nadużywanie alkoholu,
  • silny stres,
  • predyspozycje genetyczne.

Czynniki zewnętrzne:

  • stosowanie zbyt dużej ilości kosmetyków (pianki, lakiery do włosów),
  • zła pielęgnacja (zbyt częste lub za rzadkie mycie głowy, używanie nieodpowiednich szamponów, niedokładne spłukiwanie włosów),
  • noszenie nakryć głowy, pod którymi skóra się poci, nie ma „przewiewu”,
  • twarda, wysuszająca skórę głowy woda.

Strony: 1 2