8 razy więcej przypadków odry niż rok temu22 lutego 2019

Od początku roku 217 osób zachorowało na odrę. To prawie osiem razy tyle, co w analogicznym okresie w 2018 r. – poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, o czym donosi serwis Zdrowie.dziennik.pl

źródło: Zdrowie.dziennik.pl

Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH porównał liczbę zachorowań na odrę w Polsce, które miały miejsce w tym roku od 1 stycznia do 15 lutego br. do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Od początku tego roku do połowy lutego zachorowało 217 osób. W analogicznym okresie w 2018 r. zachorowało tylko 28 osób. Oznacza to, że liczba zachorowań wzrosła prawie ośmiokrotnie.

„Jeśli porównamy zgłoszenia w ujęciu dwutygodniowym, także utrzymana jest tendencja ośmiokrotnego wzrostu” – podkreśla Konsultant Krajowy w dziedzinie Epidemiologii, kierownik Pracowni Epidemiologii Chorób Zwalczanych Drogą Szczepień w NIZP – PZH, dr n. med. Iwona Paradowska-Stankiewicz.

Przez pierwsze dwa tygodnie stycznia w 2019 r. zachorowało 46 osób. W tym samym okresie w roku ubiegłym było to sześć osób. Kolejne dwa tygodnie stycznia przyniosły 83 przypadki zachorowań, w ubiegłym roku – 12. Natomiast od 1 do 15 lutego w tym roku było 88 zachorowań, w ubiegłym tylko 10.

Statystyki za 2018 r. pokazują, że na odrę przez cały rok zachorowało 349 osób.