Pod dachem świata – u podnóża Himalajów29 stycznia 2019

Prastare pagody, uśmiechnięci buddyjscy mnisi i najwyższe góry świata. Nie trzeba być wytrawnym alpinistą, by ruszyć w Himalaje. Wystarczy odrobina determinacji i głód przygód.

Zalecenia zdrowotne:

  • W apteczce podróżnej, poza podstawowymi środkami opatrunkowymi i dezynfekującymi, powinny znaleźć się preparaty do dezynfekcji wody, środki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, leki przeciwmalaryczne (jeśli trasa naszej wędrówki przebiegać będzie na wysokości poniżej 2000 m n.p.m. lub jeśli malaria występuje tam endemicznie).
  • Należy pamiętać o okularach przeciwsłonecznych i kremach z filtrem, aby nie narazić skóry na oparzenia słoneczne. Aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia skóry przez promienie nadfioletowe, korzystne jest rozpoczęcie przyjmowania na kilka tygodni przed wyjazdem beta karotenu w postaci soku z marchwi lub odpowiednich suplementów.

shutterstock_329219063

  • Ochronę przed ukąszeniami przez owady zapewnią repelenty oraz noszenie koszul z długim rękawem i długich spodni.
  • Przy długotrwałych pieszych wędrówkach należy dbać o stan stóp, wybierając odpowiednie wygodne buty i zabierając ze sobą olejek drzewa herbacianego, który ma silne właściwości dezynfekujące przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. W przypadku pokąsania przez owady także może być stosowany miejscowo na skórę, a przy zapaleniach gardła – do płukania jamy ustnej i gardła.
  • Osoby ze skłonnościami do nadmiernej potliwości w pachwinach i pod pachami oraz zakażeń grzybiczych i drożdżakowych powinni zabrać do apteczki podróżnej krem zawierający środki przeciwgrzybicze i krem zawierający wyciągi z nasion lnu.
  • Długotrwałe marsze i duże wysiłki zwiększają zapotrzebowanie organizmu na witaminy, z których najważniejszą jest witamina C.
  • Osoby ze zwiększoną potliwością oraz wykonujące długotrwałe i intensywne wysiłki powinny pamiętać, aby zabrać ze sobą odpowiednią ilość preparatów magnezowych, które zapobiegać będą występowaniu skurczów nóg oraz innych dolegliwości wynikających z niedoboru tego pierwiastka.

autor: dr n. med. Leszek Marek Krześniak

shutterstock_1091333132