Pod dachem świata – u podnóża Himalajów29 stycznia 2019

Prastare pagody, uśmiechnięci buddyjscy mnisi i najwyższe góry świata. Nie trzeba być wytrawnym alpinistą, by ruszyć w Himalaje. Wystarczy odrobina determinacji i głód przygód.

Komu w głowie wizyta w starym Nepalu, nie powinien zwlekać z podróżą. Zdaniem tych, którzy już tam byli, niebawem turyści z Japonii i Ameryki zadepczą te dzikie do niedawna rejony. Komercyjne wyprawy w Himalaje dla amatorów, bez zdobywania ośmiotysięczników, cieszą się ostatnimi laty coraz większą popularnością. Na szczęście wędrując górskim szlakiem wciąż jeszcze można usłyszeć „Namaste”, czyli tutejsze dzień dobry.

Buddyjski spokój, noc w dżungli, rwące rzeki
Nepal to magiczne miejsce, które działa na wszystkie ludzkie zmysły. Tutejsze kolory, zapachy i smaki biegunowo różnią się od tych, których doświadczamy na co dzień. Dodatkowo aurę wypełnia buddyjska kultura, niezwykle przyjacielska, spokojna i życzliwa. W stolicy Nepalu, Kathmandu znajdziemy mnóstwo świątyń: buddyjskich, hinduskich, islamskich i chrześcijańskich. Na brak atrakcji nie da się narzekać – można wybrać się na przejażdżkę na słoniu, spędzić noc w dżungli, w domkach zbudowanych na wysokich palach. Można przelecieć się samolotem nad Himalajamia albo wybrać się na spływ tratwą albo kajakiem rwącymi górskimi rzekami. Niezapomnianą atrakcją będzie safari i możliwość podziwiania tygrysów czy nosorożców w ich naturalnych środowiskach. Najbardziej jednak przyciągają majestatyczne szczyty Himalajów.

shutterstock_163410464

Tu każdy jest himalaistą
W Nepalu niemal każdy zyskuje miano himalaisty, bowiem 80 proc. tego azjatyckiego kraju leży na wysokości ponad 6 tys. m n.p.m. Himalaje nie są dostępne wyłącznie dla wytrawnych alpinistów. Na piechurów-amatorów czekają wspaniałe trasy trekkingowe wiodące szlakami na wysokości 4 tys. m n.p.m. Trekking pod Mount Everest mimo swojej długości nie należy do trudnych technicznie. Zwykle dzienna marszruta trwa od 4 do 8 godz. w zależności od kondycji piechurów. Podczas trekkingu śpi się w schroniskach, które znajdują się na całej trasie szlaku. Największą trudnością jest wysokość n.p.m., zwykle jednak program zorganizowanych wypraw bywa przygotowany tak, aby wystarczyło czasu na aklimatyzację. Na szczyt Kala Pattar (5545 m n.p.m.) może wejść każdy w miarę sprawny fizycznie uczestnik. Podczas trekkingu piechurom cały czas towarzyszą lokalni przewodnicy i tragarze.

shutterstock_711449884

Przekaż pacjentowi:

  • W związku z możliwością spożywania potraw i picia wody zanieczyszczonej bakteriami czy wirusami zaleca się przed wyjazdem wykonanie szczepień: przeciwko WZW typu A, durowi brzusznemu i cholerze. Ponadto szczepień przeciwko odrze, błonicy, nagminnemu zapaleniu przyusznic (na wypadek ryzyka kontaktu z chorym)i oraz szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (na wypadek interwencji chirurgicznej lub kontaktu z zakażoną krwią).
  • Zalecane są również szczepienia przeciwko wściekliźnie (ryzyko pogryzienia przez dzikie zwierzęta), a w przypadku zagrożenia kontaktem z zakażoną ziemią – szczepienia przeciwko tężcowi. Z kolei przy wyjeździe w rejony, gdzie panuje japońskie zapalenie mózgu – szczepienia przeciwko tej chorobie.
  • Osoby stale przyjmujące leki oraz środki antykoncepcyjne powinny się zaopatrzyć w odpowiednie ich ilości.
  • Apteczka podróżna powinna znajdować się w bagażu podręcznym, ale w związku z przepisami na lotniskach, płyny i zawiesiny w pojemnikach o objętości większej niż 100 ml – w bagażu głównym.
  • Przed wyjazdem warto śledzić na bieżąco aktualizowany serwis Ministerstwa Spraw Zagranicznych dla podróżnych: https://polakzagranica.msz.gov.pl/