Rola kwasów omega 3-6-9 i ich wpływ na skórę suchą i atopową

 3 minuty

Kwasy tłuszczowe omega, zwane inaczej wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi, NNKT (patrz: tabela 1), są podstawowym, a przez to niezbędnym materiałem budulcowym i energetycznym naszego organizmu. Niestety, jako substancje egzogenne nie są produkowane przez ludzkie komórki i w związku z tym muszą być dostarczane z pożywieniem.

Cyfra w nazwie kwasów tłuszczowych omega oznacza pozycję pierwszego wiązania podwójnego w łańcuchu węglowym, licząc od grupy metylowej. Zatem, kwasy omega-3 (patrz: tabela 2) posiadają pierwsze wiązanie podwójne przy węglu numer 3, kwasy omega-6 (patrz: tabela 3) zaś przy węglu numer 6, analogicznie omega-9 mają przy węglu numer 9 (patrz: tabela 4).

Kwasy omega mają istotne znaczenie dla funkcjonowania organizmu. Naukowcy zgłębiają ich dobroczynne właściwości od prawie 100 lat.

Kwasy omega przyczyniają się również do prawidłowego funkcjonowania skóry. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe stanowią element budulcowy fosfolipidów błon komórkowych i ceramidów, które mają za zadanie spajać komórki wierzchniej warstwy naskórka, czyli korneocyty i tym samym zatrzymywać wodę w skórze. Kwasy tłuszczowe omega-3, -6, a także jednonienasycone kwasy omega-9 zabezpieczają naskórek przed nadmiernym wysuszeniem, chronią przed uszkodzeniem oraz ułatwiają regenerację naskórka. Nie dziwi więc fakt, że wzbudziły ogólne zainteresowanie, w tym także przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego. Wykazano, że stosowanie kwasów omega zarówno w formie doustnej jak i zewnętrznej, m.in. pod postacią dermokosmetyków, ma znamienny wpływ na ich zawartość w skórze.

Z uwagi na związek suchej skóry z deficytem kwasu linolowego i α-linolenowego ich uzupełnianie zapobiega nadmiernej utracie wody z naskórka. Co za tym idzie, aplikacja NNKT przynosi poprawę nawilżenia skóry, niweluje odczucie jej szorstkości i napięcia, zmniejsza rogowacenie naskórka. Kwas linolowy i α-linolenowy z łatwością są absorbowane przez warstwę rogową i wbudowują się w cement międzykomórkowy. Tym samym stały się ważnym składnikiem preparatów nawilżająco-natłuszczających (emolientów).

Kwas oleinowy, przedstawiciel kwasów tłuszczowych omega-9, od dawna jest stosowany w kosmetyce i ceniony za swoje właściwości nawilżające i zmiękczające naskórek. Emolienty mają bowiem za zadanie odbudować uszkodzony płaszcz hydro-lipidowy skóry. Skuteczność miejscowego stosowania kompleksu omega 3-6-9 w przypadku suchości skóry, jak i w profilaktyce, potwierdza istotną rolę wspomnianych kwasów tłuszczowych w prawidłowym funkcjonowaniu naskórka. Odpowiednia pielęgnacja skóry w wielu dermatozach powinna być ukierunkowana na uzupełnianie lipidów. Dzięki temu skóra staje się ponownie gładka i miękka oraz bardziej odporna na podrażnienia.