Wielka zmiana – nowe opakowania leków Rx Grupy Polpharma17 października 2018

Kobieta przepisuje informacje z etykiety leku

Informacja o zmianie opakowań leków zwykle wywołuje emocje. Zmiana w wyglądzie opakowań leków na receptę w Grupie Polpharma (obejmującej spółki: Polpharma, Medana, Polfa Warszawa) jest jednak zmianą oczekiwaną – jej potrzebę zgłaszali sami farmaceuci. Firma, po uważnym wsłuchaniu się w te oczekiwania, odpowiedziała na nie w sposób odpowiedzialny i kompleksowy.

Badacze udali się więc do aptek z przygotowanymi opakowaniami leków w nowych wzorach. Apteki szpitalne, sieciowe czy nieduże apteki osiedlowe – wszystkie typy były wzięte pod uwagę. Cztery miasta, po trzy apteki w każdym z nich. W każdej aptece badacze skrzętnie zapisywali wszystko, co działo się z „lekiem” od momentu dostawy, po wydanie go pacjentowi. Bywało tak, że atrakcyjne na pierwszy rzut oka opakowania okazywały się niepraktyczne – ginęły w mrocznym magazynie, nie były widoczne w wypchanych po brzegi szufladach, myliły się z innymi lekami. Inne, skromne na pierwszy rzut oka, w akcji okazywały się prawdziwymi gwiazdami. Ciężko pracujące opakowania leków przeszły w ten sposób test bojowy. Dzięki tym badaniom można było wprowadzić poprawki, zoptymalizować je i… wybrać trzy najlepsze projekty, a finalnie jeden – zwycięski.

graf

Zalety nowych opakowań
Jakie jest nowe opakowanie leków Rx Polpharmy?

  1. Czytelne – ma wyraźne oznaczenia dawek i rzucającą się w oczy nazwę leku.
  2. Nazwa leku i dawka są widoczne zarówno od przodu jak i na bokach opakowania.
  3. Funkcjonalne – odpowiednia architektura czytania informacji na leku, łatwe odróżnienie dawek leku od siebie w szufladzie aptecznej.
  4. Dostosowane do serializacji opakowań, co umożliwi śledzenie każdej paczki leku od produkcji do sprzedaży.

Nowe opakowania pojawiają się w aptekach już od września 2018 r. a proces ten zakończy się w lutym 2019 r. Nowe opakowania będą spójne we wszystkich spółkach Grupy Polpharma – Polpharmie, Medanie, Polfie Warszawa i Santo (Kazachstan), co znacznie ułatwi ich identyfikację.