Pierwsza wizyta u stomatologa

 7 minut

autor: lek dent. Michał Kaczmarek
Maestria Digital Dental and Face Clinic

Niestety ciągle funkcjonuje pogląd, że o zęby mleczne nie trzeba dbać, bo i tak wypadną. Jest to mit, z którym stomatolodzy zmagają się od lat 80. ub.w. Gdy w jamie ustnej pojawią się zęby stałe, problemy z uzębieniem mlecznym będą rzutować na zdrowie zębów stałych. Zatem mleczaki się leczy, a co najważniejsze – dba się o nie.

Kiedy wybrać się do dentysty?
Nie ma z góry ustalonego terminu pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Według większości autorów i badaczy pierwsza wizyta powinna się odbyć między 6. a 12. miesiącem życia, czyli w okresie, kiedy pojawiają się pierwsze ząbki u dziecka. Według AAP (American Academy of Pediatrics) pierwsza wizyta u dzieci narażonych na próchnicę wczesną powinna się odbyć przed ukończeniem pierwszego roku życia. W Polsce, w nowej książeczce zdrowia dziecka, pojawiła się tabelka z terminami, kiedy mamy udać się z naszym dzieckiem na przegląd stomatologiczny – tam również zaczynamy od 6. m.ż. W niektórych krajach UE rodzic ma obowiązek pojawić się z dzieckiem przed ukończeniem dwóch lat na wizycie adaptacyjnej.
Mimo to ze strony rodziców często pada pytanie: „Dlaczego tak wcześnie? Przecież moje dziecko i tak nic nie zrozumie?” Odpowiedź jest prosta – pierwsza wizyta jest przede wszystkim cenną lekcją dla rodziców – uczy, jak dbać o zęby niemowlaka, kiedy przyjść na przegląd, kiedy się niepokoić, jak radzić sobie w sytuacji kryzysowej (ból, uraz). Jak już coś się stanie, dziecko nie przestraszy się zapachu gabinetu i pani/pana w białym fartuchu.

Jak się przygotować? Czego dowiemy się w trakcie wizyty adaptacyjnej?
Przede wszystkim pamiętajmy, że jest to wizyta adaptacyjna: na niej nie leczymy tylko oswajamy dziecko z dentystą, otoczeniem i tym, że zaglądanie do buzi jest normalną procedurą. Nie zawsze takie spotkanie kończy się sukcesem w postaci pokazania zębów – na wszystko przyjdzie czas, a my już zrobiliśmy mały wielki krok. Taka wizyta to podstawa w kształtowaniu dobrych nawyków dotyczących zdrowia jamy ustnej, nawet jeśli gościem wizyty adaptacyjnej będzie dziecko już kilkuletnie. Pamiętajmy, że leczenie na pierwszej wizycie, dodatkowo, gdy dziecko zgłasza się z bólem, może wywołać traumę i lęk przed stomatologiem do końca życia (dentofobia).
Na pierwszej wizycie (6.-12. m.ż.) lekarz dentysta powinien sprawdzić, ile i jakie ząbki pojawiły się w jamie ustnej, dodatkowo powinien dokładnie i rzetelnie przedstawić rodzicom zasady higieny jamy ustnej dziecka, by ci wiedzieli, jak dbać o „białe perełki” swojej pociechy. Lekarz również poinformuje o ewentualnym leczeniu i/lub planowanych wizytach kontrolnych. Wytłumaczy, co wolno, a czego nie wolno robić. Uświadomi, co robić, kiedy niemowlaka zaboli, jak rozpoznać uraz, czy pędzić do gabinetu od razu, czy jednak poczekać na inne objawy. Pierwsza wizyta, a potem kolejne w przyszłości, pozwolą nawiązać bardzo ważną relację dentysta-rodzic-dziecko. Pamiętajmy, że dobra relacja dziecka z dentystą to pierwszy i najważniejszy krok, by odnieść sukces w walce z próchnicą lub jej całkowicie uniknąć.
Dopiero ok. 18. m.ż. dziecko jest bardziej świadome tego, co wokół niego się dzieje, wtedy najłatwiej jest przeprowadzić prawdziwą wizytę adaptacyjną, na której będzie ono w stanie współpracować i zapoznać się z gabinetem.
Nie warto natomiast zwlekać – w sytuacji, w której rodzic po raz pierwszy przyprowadzi dziecko już kilkuletnie, przebieg pierwszej wizyty zależeć będzie w dużej mierze od tego, jakie wyobrażenie dentysty rodzice wykreowali w głowach swoich dzieci.

Strony: 1 2