Ministerstwo Zdrowia przedstawiło propozycje nowych leków refundowanych23 października 2018

Farmaceutka sięga po produkt z półki

W trakcie poniedziałkowej (22 października br.) konferencji prasowej Wiceminister Zdrowia Marcin Czech przedstawił propozycje nowych leków refundowanych – poinformował serwis Rynekzdrowia.pl. Zmiany obejmą pacjentów chorych m.in. na hipercholesterolemię rodzinną, łuszczycę i szpiczaka mnogiego. Nowa lista refundacyjna ma obowiązywać od 1 listopada br.

źródło: Rynekzdrowia.pl

Jak donosi Rynekzdrowia.pl, Marcin Czech podkreślił, że nowa lista leków refundowanych przynosi korzystne zmiany m.in. dla pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną oraz w zakresie leczenia nadciśnienia tętniczego płucnego. Wiceminister Zdrowia podkreślił również, że „zakończyła się wielomiesięczna batalia o finansowanie trzeciej linii terapii w szpiczaku mnogim”. W związku z tym na liście leków pojawi się preparat, który został objęty refundacją w ramach stosownego programu lekowego. Zmiany dotyczą również pacjentów chorujących na łuszczycę, którym zostanie udostępnionych wiele nowych opcji terapeutycznych.

Lista refundacyjna jest aktualizowana co dwa miesiące. Umożliwia to wprowadzanie na nią nowych produktów o udowodnionej skuteczności i leków generycznych – odpowiedników leków oryginalnych, zawierających tę samą substancję czynną. Nowa lista ma obowiązywać od 1 listopada tego roku.