Brytyjski system ochrony zdrowia zyska kosmiczne wsparcie12 lipca 2018

Jak donosi Medexpress.pl, powołując się na publikację „PharmaTimes”, Brytyjska Agencja Kosmiczna zainwestuje blisko 4 mln funtów w prace nad nowymi technologiami, które mają pomóc rozwiązać najważniejsze problemy narodowej służby zdrowia.

źródło: Pharma Times / Medexpress.pl

Wspólna inicjatywna NHS England i UK Space Agency zawiązana została w 70. rocznicę utworzenia NHS. Jak informuje Medexpress.pl, środki mają zasilić cztery projekty, w ramach których innowacyjne rozwiązania technologicznie pierwotnie stworzone dla programów kosmicznych przełożone zostaną na zastosowania medyczne. Chodzi o poprawę opieki w chorobach przewlekłych, wcześniejsze diagnozowanie nowotworów, usprawnienie podstawowej opieki zdrowotnej oraz opieki psychiatrycznej.

Kosmiczne technologie już w przeszłości wspomogły brytyjski system ochrony zdrowia. Wymienić tu można choćby wprowadzenie do użytku kapsułek z minikamerą, które połknięte przez pacjenta rejestrują film z wnętrza przewodu pokarmowego, buty ułatwiające odnajdywanie zagubionych osób z demencją czy aplikacje mobilne wspomagające rozpoznawanie nowotworów skóry.