Fundusz na temat dzielenia opakowania leku8 maja 2018

Jak donosi Rynekaptek.pl, powołując się na Samorząd Aptekarski, NFZ wydał komunikat ws. braku zapisów prawnych dotyczących możliwości dzielenia ilości leku zawartego w jednym opakowaniu, we wchodzącym w życie rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13 kwietnia 2018 roku w sprawie recept.

źródło: Nia.org.pl / Rynekaptek.pl

Informacja przygotowana przez NFZ jest odpowiedzią na pismo prezes NRA, Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej z dnia 18 kwietnia br.

Jak wyjaśnia Fundusz, zgodnie z komunikatem dotyczącym stosowania rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept, który został opublikowany w dniu 18 kwietnia 2018 r. na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia, dzielenie opakowania, produktu leczniczego może odbywać się na dotychczasowych zasadach, tj. zgodnie z zapisami § 19 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 marca 2012 r w sprawie recept lekarskich lub § 19 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 października 2015 r w sprawie recept wystawianych przez pielęgniarki i położne.

Zgodnie z treścią wskazanego komunikatu, uregulowanie w tym zakresie przewidziano w aktualnie przygotowywanym rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie przygotowywania leków aptecznych oraz recepturowych oraz wydawania z apteki produktów leczniczych i wyrobów medycznych.

Jednocześnie NFZ przypomina o komunikacie Funduszu w sprawie prawidłowego przekazywania danych dotyczących farmaceutów realizujących recepty refundowane w aptekach. Komunikat przypomina podmiotowi prowadzącemu aptekę, który ma z Funduszem zawartą umowę na wydawanie leku refundowanego na receptę, o obowiązku przekazywania informacji o każdej zmianie w tym zakresie do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ.

W załączeniu do pisma znajdują się także wytyczne prawidłowego sprawozdawania danych w komunikacie elektronicznym, w zakresie leków recepturowych.

Szczegóły korespondencji znajdą Państwo TUTAJ.