Resort zdrowia zapowiada korektę w systemie ukazującym okres obowiązywania decyzji refundacyjnej6 lutego 2018

W wyniku rozmów między Ministerstwem Zdrowia a NFZ dojdzie do naniesienia niezbędnych poprawek odnośnie aktualizacji systemów, na których pracują farmaceuci – zapewnia resort w piśmie do Samorządu Aptekarskiego, o czym donosi Rynekaptek.pl.

źródło: Nia.org.pl / Rynekaptek.pl

Ministerstwo Zdrowia skierowało pismo do Prezes NRA Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej zawierające odpowiedź w sprawie wykazu leków, dla których nie obowiązują decyzje o objęciu refundacją i ustaleniu urzędowej ceny zbytu – informuje Rynekaptek.pl. Jak wskazał resort, w obwieszczeniu z dnia 21 grudnia 2017 r. w sprawie wykazu leków refundowanych, opublikowano dane dot. 8 leków, które od 1 stycznia 2018 r. nie podlegają refundacji i tym samym nie są finansowane przez NFZ.

MZ w piśmie wymieniło leki, których dotyczy powyższa sytuacja. Zaznaczyło jednocześnie, iż dla 3 produktów przy braku decyzji o refundacji w ramach wskazań określonych w ChPL nie jest możliwa refundacja w tym zakresie, ale niezmiennie obowiązują decyzje dot. refundacji w ramach wskazań pozarejestracyjnych. Z tego względu koniecznie jest umieszczenie tych produktów w przedmiotowym obwieszczeniu.

Resort zdrowia poinformował Prezes NRA, że w toku prac między ministerstwem a Funduszem uzgodniono, iż nastąpi naniesienie niezbędnych poprawek, biorąc również pod uwagę wyjaśnienia prezes Rady, odnośnie aktualizacji systemów, na których pracują aptekarze. Nastąpi to przy publikacji obwieszczenia ws. wykazów refundacyjnych na 1 marca 2018 roku. Projekt obwieszczenia w tym zakresie zostanie udostępniony w połowie lutego.

Szczegóły korespondencji pomiędzy MZ a NIA znajdą Państwo TUTAJ.