Budżet na refundację leków może wzrosnąć4 lutego 2018

Resort zdrowia nie wyklucza zmian umożliwiających zwiększenie środków na dofinansowanie do terapii lekowych – informuje Rynekzdrowia.pl, cytując doniesienia „Gazety Prawnej”. To odpowiedź na petycję organizacji pacjenckich, które chcą ustanowienia zasady przeznaczenia 17 proc. wydatków NFZ na budżet refundacyjny.

źródło: Rynekzdrowia.pl / Gazetaprawna.pl

Zgodnie z przepisami całkowity budżet na refundację wynosi nie więcej niż 17 proc. środków zagwarantowanych w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia. W praktyce jednak, jak czytamy w portalu Rynekzdrowia.pl, na dopłaty do leków wydaje się mniej. Organizacje przekonują, że to właśnie budżet refundacyjny najczęściej jest zmniejszany z przeznaczeniem na inne cele. Dlatego chciałyby wprowadzenia reguły gwarantującej, że nie będzie on uszczuplany. W tej sprawie grupa organizacji pacjentów w grudniu 2017 r. zaapelowała do premiera i ministra zdrowia o zmianę planu finansowego NFZ.

Jak donosi „Gazeta Prawna”, w odpowiedzi resort poinformował, że prowadzi prace nad ewentualną zmianą przepisu dotyczącego budżetu refundacyjnego. Jedna z propozycji zakłada wprowadzenie przedziału wartości procentowych, na podstawie których byłaby wyliczana kwota środków na dopłaty do leków. Po przygotowaniu konkretnych propozycji zostaną one przekazane do Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Po wydaniu opinii resort zdrowia określi dalszą ścieżkę wprowadzania zmian.