Śląscy naukowcy opracowali kalkulator ryzyka złamań w osteoporozie19 stycznia 2018

Pierwszy w Polsce algorytm do oceny ryzyka złamań związanego z rozwojem osteoporozy opracowali naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Politechniki Śląskiej w Gliwicach – donosi serwis Naukawpolsce.pap.pl.

źródło: Naukawpolsce.pap.pl

To efekt kilkuletnich badań prowadzonych na grupie kobiet po 55. r.ż. z powiatu raciborskiego. Obserwacja rozpoczęła się w 2010 r. Grupa naukowców pod kierownictwem prof. Wojciecha Pluskiewicza, kierownika Zakładu Chorób Metabolicznych Kości w Klinice Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego szczegółowo przebadała populację niemal tysiąca kobiet od 55. r.ż. W przypadku każdej z pacjentek zgromadzono ponad 200 danych dotyczących klinicznych czynników ryzyka osteoporozy. Następnie każdego roku w ankiecie telefonicznej zbierano informacje dotyczące występowania nowych złamań. W ciągu 5 lat u 78 badanych zanotowano 92 takie przypadki. Dane z tych obserwacji posłużyły do stworzenia kalkulatora ryzyka złamań.

Opracowania algorytmu podjęły się dr inż. Aleksandra Werner i dr inż. Małgorzata Bach z Politechniki Śląskiej. „Największą trudność stanowiła duża liczba zebranych parametrów opisujących każdą badaną osobę” – powiedziała dr inż. Aleksandra Werner. „Wykorzystałyśmy zaawansowane metody selekcji cech, by ostatecznie z ponad 200 parametrów wybrać pięć najistotniejszych. Badania wskazywały, że ryzyko wystąpienia złamania zwiększały wcześniejsze upadki i złamania, stosowane glikokortykosteroidy oraz niska gęstość mineralna kości w obrębie szyjki kości udowej. Ważną informacją był też wzrost pacjenta. Na tej podstawie stworzyłyśmy matematyczny model, który ułatwia prognozowanie ryzyka wystąpienia złamania w perspektywie 5 lat” – dodała.

Algorytm będzie przydatny w codziennej praktyce lekarskiej, również jako wskazówka w dalszym postępowaniu terapeutycznym. Z algorytmu będą mogły także korzystać samodzielnie kobiety po 55. r.ż., czyli grupa najbardziej narażona na wystąpienie osteoporozy.