Proste badanie krwi może pomóc w wykryciu nowotworów22 stycznia 2018

Amerykańcy uczeni pracują nad metodą, która pozwoliłaby na wczesne wykrycie nowotworu i określenie jego rodzaju – informuje Onet.pl, cytując doniesienia „Deutsche Welle” i magazynu „Science”. Na wykrycie nowotworu jajników, wątroby, żołądka, trzustki, płuc, piersi czy jelita grubego we wczesnym stadium, kiedy nie ma jeszcze żadnych objawów, ani przerzutów i można go zoperować, miałoby wystarczyć jedno badanie krwi.

źródło: Onet.pl / Deutsche Welle / Science

Od lat naukowcy pracują nad tzw. płynną biopsją, która pozwoliłaby wykryć komórki nowotworowe we krwi, zanim jeszcze u pacjenta pojawią się pierwsze objawy choroby. Idealnie byłoby, gdyby do tego doszło podczas kompleksowego badania stanu zdrowia. Badacze z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa School of Medicine w Baltimore przedstawili ostatnio w magazynie „Science” wyniki testu na nowotwory CancerSEEK.

Kiedy komórki ciała zmieniają się w komórki nowotworowe, zmienia się także ich materiał genetyczny. Przyczyną niekontrolowanego wzrostu komórek są niejednokrotnie określone mutacje. Jeśli z jakiegoś powodu dojdzie do obumarcia komórki rakowej, jej elementy dostają się do krwi. Można to nie tylko stwierdzić, ale ustalić także genom nowotworu. I właśnie w oparciu o tę zasadę działa test CancerSEEK, który ustala osiem białek i szesnaście typowych dla nowotworów mutacji DNA we krwi.

Test przeprowadzono dotąd na grupie 1005 pacjentów z chorobą nowotworową w różnym stadium. Zadziałał w 70 procentach, nie rozpoznając jednej trzeciej przypadków. Szczególnie negatywnie CancerSEEK wypadł w przypadku raka piersi, rozpoznając jedynie co trzeci przypadek. W przypadku nowotworu jajników i wątroby CancerSEEK wykrył je u 98 proc. pacjentów. Okazało się też, że test wykazał z dużą dokładnością pięć rodzajów raka, na które nie ma jak dotąd metod wczesnego wykrywania. Omylność wyników testu CancerSEEK jest niewielka i wyniosła mniej niż jeden procent. Do mylnej diagnozy, kiedy stwierdzone zostały pomyłkowo komórki rakowe, doszło tylko u siedmiu osób z 800 badanych zdrowych pacjentów.