Eksperci: cukrzyca ma płeć1 grudnia 2017

Kobiety częściej chorują na cukrzycę niż mężczyźni. Co więcej, schorzenie to nieco inaczej objawia się u nich niż u płci przeciwnej.

źródło: Rynekaptek.pl

Jak donosi Rynekaptek.pl, podczas listopadowej konferencji w Warszawie zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Cukrzycy Prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz powiedziała, że w 2017 r. dzień ten poświęcony jest głównie kobietom cierpiącym na cukrzycę. „Na tę chorobę cierpi już ok. 200 mln kobiet na świecie, a do 2040 r. ich liczba zwiększy się jeszcze o połowę” – dodała.

W Polsce wśród diabetyków 56 proc. to kobiety, a 44 proc. – mężczyźni. Specjaliści przekonywali jednak, że nie wynika to z tego, że kobiety są bardziej podatne na to schorzenie. Występuje ono głównie u osób po 60. r.ż., a kobiety żyją w Polsce o 9 lat dłużej niż mężczyźni. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny wynika, że Polacy żyją średnio 74 lata, a Polki – 83 lata. „Uznaliśmy, że w naszym kraju lepiej będzie pokazać różnice, jakie występują w cukrzycy u kobiet i mężczyzn” – przekonywała prof. Zozulińska-Ziółkiewicz. Polskie Towarzystwo Diabetologicznego zaproponowało, żeby Światowy Dzień Cukrzycy był u nas obchodzony pod hasłem „Kobieta i mężczyzna. Czy cukrzyca ma płeć”.