SM determinuje decyzję o macierzyństwie8 listopada 2017

Ponad jedna trzecia kobiet, u których zdiagnozowano stwardnienie rozsiane (SM), decyduje się nie mieć dzieci lub przesuwa decyzję o macierzyństwie na później – wynika z raportu przedstawionego na 7. Kongresie ECTRIMS/ACTRIMS, na który powołuje się serwis Rynekaptek.pl.

źródło: Rynekaptek.pl

Badania przeprowadzono wśród 807 pań z ośmiu krajów europejskich: Polski, Czech, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Zgodnie z szacunkami żyje w nich 77 proc. wszystkich kobiet z SM w Europie. Wyniki posłużyły do stworzenia raportu na temat społeczno-ekonomicznych skutków SM dla kobiet („The Socioeconomic Impact of MS on Women in Europe”).

Jak pokazały badania istotny wpływ na decyzję kobiet o macierzyństwie miała możliwość wyboru terapii zarówno przed zajściem w ciążę, jak i po urodzeniu dziecka. „Te wyniki potwierdzają, że plany macierzyńskie kobiety z SM powinny być istotnym czynnikiem uwzględnianym podczas wyboru terapii” – uważa Malina Wieczorek, prezes Fundacji SM – walcz o siebie, która uczestniczyła w kongresie ECTRIMS/ACTRIMS. Przypomniała, że ubiegłoroczne polskie badanie zrealizowane na zamówienie Fundacji (przez Maison& Partners) pokazało, iż pytanie o plany macierzyńskie jest najrzadziej zadawanym przez lekarza pytaniem w kontekście wyboru metody leczenia. „Aż połowa kobiet z SM nie była pytana o to, czy chciałaby urodzić – pierwsze lub kolejne dziecko” – zaznaczyła Wieczorek.