W grudniu wzrośnie VAT na wyroby okołomedyczne10 listopada 2017

aptekarz przy półce z lekami

Wzrośnie VAT na prezerwatywy, suplementy diety i inne wyroby okołomedyczne. Zgodnie z uzasadnieniem do projektu ustawy o VAT, zmiana ma wejść w życie od 1 grudnia 2017 r. – przypomina Rynekaptek.pl, powołując się na serwis Pit.pl.

źródło: Rynekaptek.pl / Pit.pl

Wszystko za sprawą wdrożenia unijnych zapisów Trybunału Sprawiedliwości UE z 4 czerwca 2015 r. Zgodnie z wyrokiem Polska łamie przepisy unijne utrzymując obniżoną stawkę VAT 8% na część produktów, których nie należy klasyfikować jako wyroby medyczne ani farmaceutyczne. Chodzi zatem o dostosowanie polskiego prawa do unijnego i objęcie podstawową stawką VAT produktów z gumy nie mieszczących się w definicji wyrobu medycznego.

Wśród produktów, których ceny wzrosną już niedługo, ze względu na ich planowane usunięcie z załącznika nr 3 do ustawy o VAT (wskazującego produkty objęte stawką obniżona – 8%) znajdą się m.in.: smoczki dla niemowląt, odciągacze do mleka, cewki, strzykawki i ich zbiorniki, prezerwatywy, soczewki kontaktowe i szkła okularowe inne niż korygujące wzrok, oraz składniki suplementów diety.