Nowatorska operacja tętniaka – lekarze trzykrotnie celowo zatrzymali akcję serca20 października 2017

Na potrzeby ratowania zdrowia pacjentki lekarze z Bytomia musieli jej najpierw trzykrotnie celowo zatrzymać akcję serca. Posunięcie bardzo ryzykowne, dlatego o metodzie poinformowano dopiero teraz – kilka miesięcy po operacji – donosi Tvn24.pl.

źródło: Tvn24.pl

„Narodziłam się na nowo. Nie ukrywajmy, że lekarze dali mi drugie życie” – mówiła w serwisie Tvn24 Daniel-Cudak. W lutym zaczęły się nudności i bóle głowy, które były na tyle silne, że nie mogła jeść ani spać, nie mogła normalnie funkcjonować. Jej wzrok pogorszył się na tyle, że musiała kupić silniejsze okulary. „Internista zlecił kilkanaście badań, wszystkie wyszły perfekcyjnie. Poszłam więc do kardiologa, do ginekologa, miałam wykonane badanie tarczycy, USG brzucha” – wyliczała kobieta. W końcu neurolog zlecił rezonans magnetyczny i to badanie nie pozostawiło wątpliwości. Pani Aneta miała tętniaka tętnicy szyjnej, co było bombą z opóźnionym zapłonem. Tętniak to poszerzone naczynie krwionośne, które ciągle pompuje się krwią. „Napływ do worka tętniaka może powodować to, że tętniak pęknie. To niestety taka mała katastrofa w głowie. Po pęknięciu takiego tętniaka, jeszcze niedawno nawet u połowy pacjentów ten przebieg był niekorzystny” – wyjaśniał dr Jacek Trompeta, neurochirurg z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Bytomiu.

Pęknięcie tętniaka może się skończyć udarem, czyli trudnym do przewidzenia zniszczeniem mózgu, a nawet śmiercią. „Po bólach głowy nie ma śladu” Lekarze chcieli założyć na naczynie krwionośne tytanowe klipsy, tak by odciąć napompowany już balon, od dalszego napływu krwi. Jednak dostęp do tętniaka był utrudniony, więc by nie doszło do tragedii na stole operacyjnym, musieli najpierw zatrzymać krążenie. Trzy razy. „Zatrzymanie krążenia jest farmakologiczne. Rzeczywiście efekt hemodynamiczny jest taki, że krew w człowieku nie płynie. Ale ponieważ jest to krótkotrwałe, ryzyko powikłań jest znikome” – tłumaczył dr Marek Czekaj, anestezjolog Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Bytomiu. Dzięki zatrzymaniu akcji serca operacja przebiegła bez zbędnych komplikacji.