Kardiolodzy o potrzebie powstania narodowego programu12 października 2017

Kardiolodzy podczas XXI Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Katowicach przedstawili trzy nowe obszary działań. Jednym z nich ma być stworzenie narodowego programu zapobiegania i leczenia niewydolności serca, razem z programem opieki koordynowanej – informuje Rynekaptek.pl, powołując się na „Dziennik Gazetę Prawną”.

źródło: DGP / Rynekaptek.pl

„Mówimy o populacji kilkunastu milionów Polaków, którzy mogą zachorować na niewydolność serca i ponad milionie chorych z niewydolnością serca. Problem ma więc olbrzymie znaczenie społeczne” – cytuje prof. Piotra Ponikowskiego, prezesa elekta Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego „Dziennik Gazeta Prawna”. Profesor dodał, że Towarzystwo będzie także chciało wzmacniać obecność polskich specjalistów tej dziedziny w Europie.

Zapowiedział także kontynuację i wzmocnienie sztandarowego programu organizacji: „Zdrowe dzieci, zdrowa młodzież, zdrowi dorośli. Mamy przekonanie, że zagadnienia związane z prozdrowotnym trybem życia powinny być przedmiotem edukacji już od pierwszych lat” – ocenił. „Musimy skupić się na tym, aby kardiologia była bardziej kompleksowa, aby wszystkie interwencje służyły poprawie rokowania i lepszemu leczeniu chorób serca i naczyń. Choroby te wciąż stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce” – przypomniał

Prof. Dariusz Dudek, ordynator II Kliniki Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Collegium Medicum UJ podkreślił, że należy skupić się na tym, aby kardiologia była bardziej kompleksowa, aby wszystkie interwencje służyły poprawie rokowania i lepszemu leczeniu chorób serca i naczyń: „Choroby te wciąż stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce – przypomniał lekarz.