Ludzki mikrobiom wciąż skrywa wiele tajemnic19 września 2017

Najnowsze badania naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda wykazały, że żyjące w ludzkim organizmie drobnoustroje są znacznie bardziej zróżnicowane niż wcześniej przypuszczano – informuje Rynekzdrowia.pl, cytując doniesienia dziennika „Rzeczpospolita”.

źródło: Rynekzdrowia.pl / Rp.pl

Badacze poszukiwali nieinwazyjnych sposobów prognozowania, czy system immunologiczny pacjenta z przeszczepem uzna nowy narząd za obcy. Członkowie zespołu ocenili, że rozwiązaniem może być analiza próbek krwi w poszukiwaniu wolnych nici DNA i jego fragmentów krążących swobodnie w osoczu. Oprócz części DNA pacjenta i dawcy narządu, uzyskano także obszerny obraz kolekcji bakterii, wirusów i innych mikrobów, które tworzą mikrobiom danej osoby.

Zaskoczeniem dla naukowców był fakt, że spośród wszystkich fragmentów DNA nie pochodzących od człowieka, 99 proc. nie pasowało do niczego, co można było znaleźć w istniejących genetycznych bazach danych. Badania nieznanych fragmentów DNA wskazują, że większość z nich przypomina proteobakterie i niezidentyfikowane wirusy.

Badacze zapowiadają dalsze badania. W ich opinii nowe wirusy mogą być związane z chorobami, których przyczyn dotychczas nie zidentyfikowano.