Zbyt długie karmienie piersią może mieć wpływ na stan zębów mlecznych23 sierpnia 2017

Nie ulega wątpliwości, że karmienie naturalne niesie za sobą wiele dobrze udokumentowanych korzyści dla zdrowia dziecka i matki. Z badań australijskich uczonych wynika jednak, że zbyt późne odstawienie malca od piersi może się negatywnie odbić na stanie jego zębów mlecznych.

źródło: Medexpress.pl

Jak donosi serwis Medexpress.pl, naukowcy z University of Adelaide przeanalizowali dane 1129 osób urodzonych w 2004 r. w Brazylii, w miejscowości, gdzie dostępna dla wszystkich mieszkańców woda pitna była fluorowana. Dane zawierały m.in. informacje o rodzaju pokarmu, jakie dziecko otrzymywało odpowiednio: tuż po urodzeniu, po trzech miesiącach oraz w wieku 1 i 2 lat. Okazało się, że 24 proc. 5-latków cierpiało już na próchnicę obejmującą co najmniej sześć zębów. Co drugie zaś dziecko miało zaatakowany przynajmniej jeden ząb. Zestawienie danych wykazało prawidłowość: karmienie piersią przez co najmniej dwa pierwsze lata życia podnosi ryzyko próchnicy w wieku 5 lat 2,4-krotnie (w porównaniu do dzieci odżywianych w taki sposób tylko przez rok). U karmionych piersią powyżej 2 lat większa była także średnia liczba zajętych zębów.

Autorzy badania wyjaśniają to w następujący sposób: powyżej 2. roku życia zwykle zmienia się rytm karmienia piersią i najczęściej sprowadza się ono do nocnego „dokarmiania” na życzenie, nierzadko wielokrotnie w ciągu nocy. W praktyce wyklucza to możliwość umycia dziecku ząbków, których przecież w tym okresie malec ma prawie komplet (jako ostatnie w 21.-31. miesiącu życia pojawiają się dolne i górne drugie trzonowce). Uczeni z University of Adelaide zastrzegają jednak, że wyniki obserwacji przeprowadzonej na małym wycinku populacji brazylijskiej, nie muszą się przekładać na dzieci urodzone w innych krajach.