KOWAL dopilnuje autentyczności leków21 lipca 2017

laobratorium pigułka w dłoni

Jak donosi serwis Rynekaptek.pl, 5 lipca br. powołana została Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków KOWAL. Jej celem jest stworzenie i wdrożenie informatycznego systemu kontroli autentyczności produktów leczniczych.

źródło: Rynekaptek.pl

Obowiązek utworzenia organizacji wynika z przepisów UE mających na celu powstrzymanie procederu fałszowania leków, który zagraża zdrowiu i życiu pacjentów. Podobne organizacje powstaną we wszystkich krajach unijnych. Krajową Organizację Weryfikacji Autentyczności Leków powołały cztery uprawnione i zobowiązane do tego organizacje: Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF), Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, Stowarzyszenie Importerów Równoległych Produktów Leczniczych (SIRPL) oraz Naczelna Izba Aptekarska (NIA).

Rynek farmaceutyczny w ostatnich latach mierzy się z szybko rozwijającym się i niebezpiecznym zjawiskiem fałszowania produktów leczniczych. Skalę zjawiska pokazują dane przedstawione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Wynika z nich, że nawet 1% leków sprzedawanych w krajach rozwiniętych może być podrabianych, a aż 50% leków sprzedawanych za pośrednictwem Internetu jest sfałszowane.