Badanie krwi pomoże wykryć schizofrenię?14 lutego 2017

Test wykrywający stres oksydacyjny może pomóc psychiatrom w szybszej diagnozie pacjentów. Jak podaje „Rzeczpospolita”, o tym, że jest to możliwe, są przekonani naukowcy z Uniwersytetu Maryland. Opracowali oni laboratoryjną wersję testu i sprawdzili jego działanie na niewielkiej grupie ludzi – o czym donosi serwis Zdrowie.dziennik.pl.

źródło: „Rzeczpospolita” / Zdrowie.dziennik.pl

„Mamy nadzieję, że nasza nowa technika umożliwi szybsze stawianie diagnozy i, co za tym idzie, skuteczniejsze leczenie” – mówi jeden z pomysłodawców Gregory Payne z Wydziału Bioinżynierii Uniwersytetu Maryland. Uczeni wykorzystali do tego wiedzę o testowaniu pokarmów. Użyli soli irydu do stworzenia eksperymentalnego testu osocza – test miał odpowiedzieć na pytanie o obecność substancji wskazujących na stres oksydacyjny. Stres oksydacyjny to nadmierne wytwarzanie reaktywnych form tlenu i niemożność organizmu szybkiej detoksykacji.

Stres oksydacyjny – piszą „Rzeczpospolita” i Zdrowie.dziennik.pl – ma znaczenie przy rozwoju miażdżycy, parkinsona i alzheimera, a także schizofrenii. Już kilka lat temu dr Xiang Yan Yhang z Baylor Medical College zauważył, że pacjenci ze schizofrenią mają wyższe stężenie tioredoksyny (hamującej działanie reaktywnych form tlenu) w osoczu. W dodatku biomarker ten był łatwo wykrywalny u osób doświadczających pierwszego epizodu psychozy, do tego nieleczonych wcześniej środkami antypsychotycznymi – podaje gazeta.