Będzie akcyza na słodkie napoje5 września 2016

Niemal jedna trzecia brytyjskich dzieci w wieku 2-15 lat ma nadwagę lub jest otyła. W ramach walki z tym zjawiskiem rząd zamierza wprowadzić akcyzę na napoje, które mają w 100 ml więcej niż 5 g cukru – informuje „Rzeczpospolita”.

źródło: Rp.pl

Wiceminister finansów UK Jane Ellison oświadczyła, że otyłość jest zagrożeniem zarówno dla zdrowia dzieci, jak i dla brytyjskiej gospodarki, bo kosztuje Narodową Służbę Zdrowia NHS miliardy funtów każdego roku. Dodała, że podatek dla producentów słodkich napojów jest ważnym krokiem w walce z powstrzymaniem kryzysu otyłości i dbania o zdrowie społeczeństwa w przyszłości. Akcyza ma być tym wyższa, im więcej cukru będzie w napoju. Środki uzyskane z podatku rząd chce przeznaczyć na programy zachęcające do aktywności fizycznej i zdrowej diety.

Decydując się na opodatkowanie cukru Londyn dołączy do Belgii, Francji, Węgier i Meksyku, które wcześniej pobierały opłaty od dosładzanych napojów. Podobną politykę przez wiele lat prowadziły też kraje skandynawskie – z różnym skutkiem.