Ból, podrażnienie oraz infekcja ucha zewnętrznego u dzieci i dorosłych21 sierpnia 2016

Zapalenie ucha zewnętrznego jest powszechną dolegliwością zarówno wśród dorosłych jak i dzieci. Szacuje się, że taki epizod w ciągu życia dotyka 1 na 10 osób. Szczyt zapadalności na infekcje ucha zewnętrznego przypada w miesiącach wiosenno-letnich. W większości przypadków jest to dolegliwość jednostronna.

Leczenie
W leczeniu łagodnie przebiegających zapaleń ucha zewnętrznego dla osób dorosłych na rynku jest ograniczony wybór dostępnych preparatów OTC. W swoim składzie zawierają one działający przeciwzapalnie salicylan choliny. Dostępne są one jedynie w postaci kropli podawanych dousznie. Mogą one być stosowane bez konsultacji z lekarzem we wczesnej fazie odczuwania dyskomfortu. Należy pamiętać, iż te preparaty lecznicze według ulotki nie powinny być stosowane u osób poniżej 18. r.ż. Oczywiście forma podania preparatu również ma znaczenie, gdyż zapewnia pacjentowi komfort jego stosowania. Dobrą alternatywą zapobiegawczą lub w początkowej fazie choroby, której towarzyszą łagodne objawy dyskomfortu, również u dzieci od 3. r.ż., jest polecenie preparatów opartych o naturalne, sprawdzone składniki łagodzące ból czy objawy infekcji i podrażnienia. Olejki roślinne nawilżają naskórek, pomagają usunąć nadmiar woskowiny oraz chronią przewód słuchowy zewnętrzny przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych w tym wody, wilgoci czy dostaniu się ciała obcego. Z punktu widzenia pacjenta ważna jest wygoda podania, co może przemawiać za preparatami w postaci spray`u w opozycji do kropli. Ta forma użycia zapewnia zarówno łatwość i precyzje w podawaniu preparatu, jak i również niweluje nieprzyjemne, szczególnie dla dziecka, uczucie wypływania kropli z ucha po przyjęciu pozycji pionowej. Nie jest również wymagane kilkuminutowe leżenie w pozycji bocznej po zakropleniu leku do ucha.

Kiedy do lekarza?
Zarówno u dziecka, jak i u dorosłego należy zwrócić uwagę na objawy alarmowe skłaniające do rekomendowania natychmiastowej wizyty u lekarza, takie jak: silny, nagły ból ucha, gorączka, ogólne złe samopoczucie, obecność wycieku z ucha, niedosłuch, porażenie nerwów czaszkowych. Wyciek obfitej ropnej wydzieliny z przewodu słuchowego, który sugeruje zapalenie ucha środkowego z perforacją błony bębenkowej. Szczególnie u dzieci należy zwrócić uwagę, czy nie doszło do zapalenia wyrostka sutkowatego, które objawia się bólem, zaczerwienieniem i obrzękiem okolicy zausznej. Postawienie prawidłowej diagnozy umożliwia prawidłowo przeprowadzony wywiad. W przypadku wysięku lub wycieku z ucha potrzebne może okazać się pobranie wymazu do badania bakteriologicznego lub mykologicznego. Po przebytym zakażeniu ucha zewnętrznego lub środkowego w niektórych przypadkach należy zalecić wykonanie badania słuchu, aby ocenić konsekwencje infekcji.

Podsumowanie
Leczenie choroby powodującej dolegliwości zależy przede wszystkim od czynnika sprawczego. Celem leczenia zapalenia ucha zewnętrznego jest przywrócenie kwaśnego odczynu przewodu słuchowego, unormowanie flory bakteryjnej, woskowiny i złagodzenie bólu i obrzęku. Polecając pacjentowi jakikolwiek preparat OTC należy poinformować go o konieczności zgłoszenia się do lekarza w razie braku poprawy lub nasilania się dolegliwości. Przez lekarza powinien być również skonsultowany każdy ból ucha występujący u małego dziecka. Niepodjęcie odpowiedniego leczenia w odpowiednim czasie może doprowadzić do powstania poważnych powikłań.