Letnia półka w aptece20 lipca 2016

aptekarz przy półce z lekami

Sezon letni to ostatnia chwila na przygotowanie odpowiedniej ekspozycji towarów, które dedykowane są okresowi wakacyjnemu.

autor: mgr farm. Małgorzata Obeid
Pharmacon Pharmaceutical Consulting

W przypadku ran silnie zainfekowanych i małych dzieci sugerujemy wizytę u lekarza. Szczególnym przypadkiem jest ukąszenie kleszcza. Plaga tych owadów jest co roku bardziej dotkliwa. Jeśli pacjent zgłosi się do nas z wyraźnym odczynem zapalnym (duża czerwona plama wokół rany), bezwzględnie kierujemy go do lekarza. Osoby, które wybierają się na urlop w rejony dużej obecności kleszczy, powinny się zaszczepić. Uważam, że obecność na wakacyjnej półce aptecznej „przyrządu do usuwania kleszczy” powinna być standardem. Szybkie i poprawne usunięcie kleszcza zmniejsza w znaczący sposób ryzyko infekcji pokleszczowej. Świadomość pacjentów na temat boreliozy nie jest duża, a objawy choroby nie ujawniają się bezpośrednio po ukąszeniu. Często pacjent nie kojarzy niepokojących sygnałów organizmu z atakiem kleszcza.

Efektem letniego opalania może być „alergia na słońce”. Pacjent nazwie tak fotodermatozy idiopatyczne, reakcje fototoksyczne i typową reakcję fotoalergiczną. Przypadki takie najlepiej konsultować z dermatologiem. Apteka może wspomóc pacjenta preparatami łagodzącymi podrażnioną skórę i przeciwalergicznymi.

Wakacyjny okres zmiany diety może narazić turystę na biegunkę podróżnych. Zapobieganie tej dolegliwości powinno opierać się na podawaniu probiotyku. W przypadku wystąpienia objawów żołądkowo-jelitowych podajemy preparaty przeciwbiegunkowe i uzupełniające elektrolity. Istotne jest podawanie probiotyku (prebiotyk/probiotyk) w celu odbudowania flory jelitowej. Obok tych produktów możemy wystawić w aptece kleiki ryżowe lub produkty dietetyczne dedykowane w problemach żołądkowych. Pewna grupa pacjentów reaguje na zmianę diety lub miejsca (inna toaleta) kłopotami z wypróżnieniem. Proszę zwrócić uwagę na preparaty, które nie będą sprawiały trudności w podróży (raczej tabletki niż syrop lub proszek).

W czasie wakacyjnych podróży pojawia się ryzyko wystąpienia choroby lokomocyjnej. Preparaty łagodzące tę dolegliwość powinny być prezentowane w grupie preparatów dla dzieci, ponieważ właśnie one najczęściej cierpią na kinetozę.

Na letniej półce aptecznej powinny znaleźć się również zestawy plastrów opatrunkowych. Są typowym produktem zakupu spontanicznego, nie tylko jako uzupełnienie wyjazdowego ekwipunku, ale także uzupełnienie domowej apteczki. Z tych samych powodów możemy w koszyku promocyjno-wakacyjnym umieścić tabletki przeciwbólowe, które chcemy sprzedać z powodu zatowarowania (data ważności powinna być możliwie długa, ponieważ pacjent kupuje je spontanicznie na zapas).

Zmieszczenie wszystkich wyżej wymienionych produktów na regale sezonowym byłoby dość kłopotliwe. Trzeba dostosować ekspozycję do zapotrzebowania naszych pacjentów i „profilu” apteki. Podzielić na regał i koszyczki. Placówki nastawione na szeroką gamę dermokosmetyków mogą przeznaczyć produkty z tej grupy odpowiadające letniej półce do sprzedaży promocyjnej. Apteki sprzedające dermokosmetyki w ograniczonych ilościach powinny skupić się na innych sezonowych towarach. Jeśli pacjent wie, że jego apteka nie ma dużego wyboru kosmetyków, nie będzie szukał w niej preparatów do opalania i zdecyduje się na zakup w innym miejscu. Każda z aptek zna profil swoich pacjentów (przedział wiekowy, preferencje zakupowe) oraz rotację magazynu i techniki sprzedaży opanowane i preferowane przez personel. Dokładna analiza tych danych pozwoli na optymalne zaplanowanie letniej półki.