Jest nowa lista leków z brakiem dostępności21 czerwca 2016

Szczepionka przeciwko m.in. błonicy, tężcowi, krztuścowi, ponadto niektóre insuliny, leki przeciwzakrzepowe oraz przeciwpadaczkowe trafiły na nowy, obowiązujący od czwartku 9 czerwca wykaz produktów zagrożonych brakiem dostępności w Polsce.

źródło: Rynekzdrowia.pl

Jak donosi serwis Rynekzdrowia.pl., na liście znalazło się 240 produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Są wśród nich m.in. szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, polio i zakażeniom wywoływanym przez Haemophilus influenzae typu b, a także także niektóre insuliny, preparaty stosowane u pacjentów po przeszczepach, leki przeciwzakrzepowe, zawiesiny do nebulizacji oraz aerozole inhalacyjne. W wykazie umieszczono również preparaty stosowane w leczeniu schizofrenii i innych chorób psychicznych, lek przeciwpadaczkowy oraz preparat wykorzystywany w leczeniu nowotworów.

Zgodnie z tzw. ustawą antywywozową na aktualizowanej co dwa miesiące liście umieszczane są te leki, których brakuje w 5 proc. aptek w danym województwie. Informacje o brakach są zgłaszane przez Wojewódzkich Inspektorów Farmaceutycznych Głównemu Inspektorowi, a ten informuje o tym fakcie Ministra Zdrowia.

Treść obwieszczenia dostępna jest w Elektronicznym Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia na stronie: Dziennikmz.mz.gov.pl.