Wiosna alergologa, czyli pacjent w sezonie

 8 minut

autorka: dr n. med. Iwona Komorowska-Kulińska
specjalista pediatrii i alergologii

Leczenie przeciwalergiczne ma sens, jeśli jest wdrożone odpowiednio wcześnie, tzn. ok. 2 tygodnie przed spodziewanym sezonem pylenia. Moi pacjenci są wyczuleni, że sezon sezonowi nierówny. Zalecam uważne wysłuchiwanie informacji dla alergików, czy odwiedzanie przyjaznych serwisów typu www.alergen.info.pl, gdzie mamy najbardziej wiarygodne komunikaty pochodzące z Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych czy Odetchnijspokojnie.pl. Ważne jest również miejsce, gdzie przebywa pacjent w czasie, gdy ma objawy. W obecnych czasach nie jest przecież problemem częsta migracja i zmiany stref klimatycznych.

Wywiad w medycynie to zawsze połowa sukcesu. Winien być zebrany z należytą starannością. Od tego zależy zaplanowanie panelu dalszych badań i wyłonienie związku przyczynowo-skutkowego z danym alergenem. A to już klucz do postawienia prawidłowej diagnozy, a co za tym idzie – wdrożenia właściwego leczenia. Ogólnie powinniśmy zwrócić uwagę na objawy: oczne, nosowe, oddechowe i skórne. Nos to nie tylko element naszej twarzy, to początek drogi oddechowej. Coraz częściej mówimy o wspólnej chorobie dróg oddechowych. To właśnie tutaj zaczyna się niejako ścieżka odpowiedzi immunologicznej w odpowiedzi na atak patogenu: bakterii, wirusa czy alergenu. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Zawsze pytam, co dominuje: świąd nosa, napadowe kichanie, wodnista wydzielina czy blokada nosa? Czy objawy nasilają się przy kontakcie z konkretnym alergenem, np. przy koszeniu trawy?

Objawy oddechowe: uczucie braku tchu, ciężaru na klatce piersiowej, świszczący oddech, suchy napadowy kaszel. Pytamy o porę występowania kaszlu, kiedy dominuje: w dzień czy w nocy, tuż po zaśnięciu czy może nad ranem? Czy pewne sytuacje życiowe, jak wysiłek fizyczny, zapachy, zmiany temperatury otoczenia indukują jego wystąpienie? A może typowe dla danego pacjenta są przewlekające się infekcje z katarem „schodzącym” w dół, bez gorączki, o pewnej sezonowości, np. w kwietniu. Mając na uwadze możliwości alergii krzyżowych, warto podpytać również o objawy ze strony przewodu pokarmowego. Pacjent uczulony na brzozę może (choć nie musi) mieć objawy zespołu alergii jamy ustnej po spożyciu najczęściej surowego jabłka, marchewki.

Strony: 1 2