Kompleksowe wsparcie dla nóg12 kwietnia 2016

Wraz z nadejściem wiosny i pierwszych cieplejszych dni przypominamy sobie, jak ważnym atrybutem atrakcyjności każdej kobiety są zdrowe i smukłe nogi. Te, niestety, narażone są na wiele poważnych dolegliwości związanych z krążeniem żylnym. Wśród najczęściej występujących wymienić należy: żylaki, opuchnięcia, obrzęki, uczucie ciężkości nóg, bolesne kurcze łydek.

Winorośl właściwa (łac. Vitis vinifera) to roślina, w której surowcami leczniczymi wykorzystywanymi we wspomaganiu terapii niewydolności żylnej są liście i owoce. W tych pierwszych występują: garbniki, flawonoidy, celuloza, kwasy organiczne, witaminy, polifenole (kwas chlorogenowy) i flawonoidy (kwercetyna i kemferol). Suszony liść zawiera blisko 0,3% antocyjanów, cukry oraz witaminę C. Preparaty z liści winogron łagodzą dolegliwości powodowane przez zaburzenia krążenia żylnego – obrzęki nóg, uczucie ciężkości i zmęczenia, cierpnięcie i bóle nóg. Są też stosowane w leczeniu hemoroidów i kruchości naczyń krwionośnych. Zmniejszanie kruchości i przepuszczalności naczyń jest także warunkowane hamowaniem przez polifenole winogron aktywności elastazy, kolagenazy i hialuronidazy – enzymów rozkładających białka ścian naczyń. Owoce winogron to z kolei bogactwo cukrów, pektyn, garbników, kwasów organicznych (kwas winowy, jabłkowy), flawonoidy (kwercetyna, kwercetryna), saponiny trójterpenowe, antocyjany, celuloza, witaminy C, B1, B6, kwas foliowy, sole wapnia i magnezu. W nasionach zaś występuje tłusty olej o cennych właściwościach odżywczych oraz pochodne procyjanidyn, o silnych właściwościach przeciwutleniających. Działanie antyoksydacyjne polifenoli zawartych w pestkach winogron zmniejsza uszkodzenia kapilar przez wolne rodniki. Olej z nasion winorośli wykazuje ochronne działanie na naczynia włosowate: zmniejszenie ich przepuszczalności jest związane ze stabilizującym działaniem kolagenu. Antocyjanozydy zawarte w winorośli właściwej działają korzystnie w zaburzeniach związanych z niewydolnością żylną. Obniżają nieprawidłową przepuszczalność kapilarną i zwiększają odporność naczyń na uszkodzenia mechaniczne.

Witamina C pomaga w ochronie komórek przed skutkami stresu oksydacyjnego oraz warunkuje produkcję kolagenu niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych.

Rutozyd jest substancją pochodzenia roślinnego, klasyfikowaną jako bioflawonoid. Po raz pierwszy została pozyskana z rośliny o nazwie ruty ogrodowej (łac. Ruta graveolens). Udowodniono, iż rutozyd wpływa korzystnie na naczynia krwionośne – poprawia ich elastyczność i zmniejsza przepuszczalność, poprzez hamowanie enzymu hialuronidazy. Ponadto zwiększa trwałość witaminy C, zmniejszając aktywność oksydazy askorbinowej.

Ruszczyk kolczasty (łac. Ruscus aculeatus) – otrzymywana z niego saponina – ruskogenina posiada właściwości przeciwwysiękowe oraz przeciwzapalne. Zwiększa napięcie żylne, poprawia krążenie krwi żylnej, ponadto chroni strukturę naczyń krwionośnych i limfatycznych. Ruszczyk kolczasty wpływa na zaburzenia krążenia żylnego poprzez pobudzenie postsynaptycznych receptorów alfa adrenergicznych układu limfatycznego, co pobudza uwalnianie noradrenaliny zmagazynowanej w zakończeniach nerwowych. Stosowanie ruszczyka przynosi poprawę w niewydolności żylnej kończyn dolnych poprzez działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i wzmacniające ściany naczyń obwodowych i włosowatych. Daje ponadto pozytywne efekty w długotrwałej terapii nadmiernej przepuszczalności i kruchości naczyń krwionośnych.

Substancje aktywne zawarte w surowcach roślinnych, wchodzących w skład preparatów ziołowych przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych, ale także przynoszą ulgę w przypadku uczucia ciężkości, zmęczenia i opuchnięcia nóg. Mogą mieć postać tabletek doustnych lub żeli do użytku miejscowego. Stosowane systematycznie stanowią skuteczną profilaktykę chorób związanych z nieprawidłowym krążeniem żylnym.