Kompleksowe wsparcie dla nóg

 6 minut

autorka: dr n. farm. Paulina Mączka
farmakolog

Żylaki powstają wskutek zaburzenia stosunku między ciśnieniem krwi w żyle a wytrzymałością jej ściany. Zmienione chorobowo naczynia nie są w stanie efektywnie pompować krwi, więc jej ciśnienie miejscowo wzrasta. W tej sytuacji krew przepływa w kierunku wstecznym, powodując wzrost ciśnienia żylnego w obwodowej części kończyny. Krew, napierając na cienkie ściany żył powierzchniowych, stopniowo je rozpycha, rozszerza i skręca doprowadzając do powstania żylaków. Pierwszym objawem jest zwykle uczucie ciężaru kończyn pojawiające się po długotrwałym wysiłku. W miarę powiększania się żylaków i narastania zaburzeń w krążeniu występują kurcze mięśni i obrzęki. Towarzyszy im uczucie bólu, zmęczenia i ciężkości nóg.

Zastosowanie odpowiedniej profilaktyki może skutecznie uchronić jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby żylnej. Najważniejszym jej elementem jest umiarkowany, systematyczny ruch. Lepsze dotlenienie organizmu wpływa na zwiększenie efektywności przepływu krwi w naczyniach żylnych. Istotne jest także zapobieganie nadwadze poprzez stosowanie zbilansowanej diety. Przede wszystkim zaleca się ograniczenie spożycia tłuszczów oraz soli – zwiększają one bowiem ryzyko wystąpienie miażdżycy naczyń krwionośnych oraz obrzęków limfatycznych. Wskazane jest wzbogacenie posiłków o nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik, witaminy i minerały. Ponadto należy ograniczyć gorące kąpiele, wizyty w saunie i solarium, ponieważ wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne i dodatkowo je osłabia, nasilając dolegliwości bólowe. Bóle i obrzęki nóg odczuwalne zazwyczaj bardziej dotkliwie wieczorem złagodzi ułożenie stóp powyżej poziomu ud. Krew z obciążonych żył spłynie w kierunku serca skutecznie łagodząc dolegliwości.

Istotnym elementem profilaktyki, a także łagodzenia pierwszych objawów niewydolności żylnej jest stosowanie preparatów ziołowych bogatych w naturalne substancje o charakterze flebotropowym.

Strony: 1 2