Rynek apteczny: oczekiwane i nieoczekiwane zmiany3 marca 2016

Niemal wszystkie statystyki dotyczące rynku aptecznego w ostatnich latach pokazują kontynuację paru trendów. I tak wyglądać by mogło podsumowanie roku 2015, gdyby nie zapowiedzi wielu zmian, które mają szansę się zmaterializować.

Zamieszczona w pod koniec tekstu lista nie rości sobie pretensji do kompletności. Także aktualność opisu może się zmienić bardzo szybko. Ogólnie, tylko na podstawie trendów statystycznych, aktualna prognoza PharmaExpert na 2016 r. to wzrost wartości rynku aptecznego w cenach detalicznych na poziomie 2-3%. Szybciej może rosnąć statystyczna apteka sieciowa, przeciętna indywidualna czy będącą w mikrosieci zwiększy według przewidywań obroty w bieżącym roku o 1-2%. Statystyka statystyką, ale uwzględnienie działania nawet tylko niektórych zjawisk opisanych w ramce może zwiększyć wartość rynku i/lub rentowność aptek.

Co przyniosą najbliższe miesiące?
Niżej opis potencjalnego wpływu na apteki niektórych zapowiadanych zmian w regulacjach czy innych zjawisk, które mają szansę zaistnieć w najbliższych miesiącach:

1. Wprowadzenie bezpłatnych leków dla seniorów (tzw. Lista S)
Ten projekt może mieć pozytywne oddziaływanie na rynek aptek. Wprawdzie refundowane mają być leki „w okolicach” limitu, ale może wzrosnąć ich spożycie. Bardzo dużo zależy od ostatecznej wielkości budżetu na listę S i leków, które na nią trafią.

2. Obwieszczenia co 4 miesiące
Wprowadzenie takiej zmiany znacznie ułatwi pracę w aptece, a także zmniejszy negatywny efekt przecen magazynu. Samorząd aptekarski proponuje także zmiany wprost znoszące odpowiedzialność apteki za przeceny magazynów.

3. 1%
Prawdopodobnie jeden z najgoręcej i najbardziej dyskutowanych zapisów w prawie. Niektóre scenariusze doprecyzowania zapisu dotyczącego „1 procenta aptek w województwie” mówią, że może on wiele zmienić na rynku. Szczególnie w połączeniu z pomysłami o zamrożeniu liczby aptek. Trudno przewidzieć, czy i co może się wydarzyć w tej sferze, ale potencjalne konsekwencje mogą uderzyć w podmioty, które chcą się rozwijać liczebnie w danym województwie.

4. Podatek „sklepowy”
W czasie, w którym pisany był ten artykuł, nie było wiadomo, jak będzie wyglądać ostateczna wersja tego podatku i w jakiej mierze dotknąć on może apteki. Jeżeli wyłączone z opodatkowania będą leki czy produkty refundowane, to opodatkowane będą inne. Apteki pracują także w soboty i niedziele. Potencjalny efekt? Prawdopodobny wzrost cen detalicznych.

5. Opieka farmaceutyczna
Miałaby być finansowana z budżetu państwa. Oczywiste nowe źródło przychodów dla aptek, możliwość budowania marki wśród pacjentów szczególnie w obliczu działania zakazu reklamy.

6. Obrót pozaapteczny
Gdyby nastąpiło ograniczenie sprzedaży OTC do najmniejszych opakowań (np. 2-4 tabletki), to może się zwiększyć liczba pacjentów w aptekach, bowiem małe opakowania mogą służyć do „reakcji na dolegliwość”, a nie do „zaopatrzenia w produkt”.