Cukrzycę ma już 2,73 mln Polaków31 marca 2016

Oprócz zatrważających danych niepokoi też fakt, że ok. 26 proc. chorych nie jest świadoma swojej dolegliwości – donoszą eksperci z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

źródło: Rynekzdrowia.pl

Według Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) z 2014 r., na cukrzycę chorowało w naszym kraju 2,05 mln osób w wieku 20-79 lat, czyli 7,08 proc. populacji. Z kolei analiza Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2000 r. wskazywała, że jest u nas 1,13 mln diabetyków w wieku co najmniej 20 lat. WHO prognozowała wtedy również, że do 2030 r. liczba chorych zwiększy się o 40 proc.

Dr Roman Topór-Mądry z Instytutu Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego podkreśla w najnowszym raporcie, że zawarte w nim dane dotyczące cukrzycy w Polsce są najbardziej kompletne i wiarygodne. Dotyczą one rozpowszechnienia tej choroby w 2013 r. Po raz pierwszy dane przygotowane przez dr. Topór-Mądrego były publicznie prezentowane podczas sesji „Leczenie cukrzycy w Polsce” odbywającej się w ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w lutym br. „Ustaliliśmy, że wszystkich chorych na cukrzycę w naszym kraju jest 2,73 mln osób – przyznaje jeden ze współautorów opracowania, prof. Zdrojewski. Wskazują na to dane Narodowego Funduszu Zdrowia, ogólnopolskiego badania NATPOL z 2011 r. oraz analizy RECEPTOMETR przeprowadzonej przez firmę badawczo doradczą Sequence, w której rozpatrzono dane ze sprzedaży leków w prawie 600 aptekach.